RYŚ-21

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Ryś-21 to zaplanowane z rocznym wyprzedzeniem przedsięwzięcie szkoleniowe 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Kilkunastodniowe manewry na poligonie w Nowej Dębie odbyły się we wrześniu 2021 roku.

W ćwiczeniu wzięły udział pododdziały podporządkowane 12 Dywizji: 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 8 Koszalińskiego pułku przeciwlotniczego, 5 Lubuskiego pułku artylerii oraz 12 batalionu dowodzenia.

Ryś-21 to również jedna z największych operacji przerzutu wojska z północno - zachodniej Polski na południowy wschód kraju.

Ponad 4000 żołnierzy i ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego 12. Dywizji z województw zachodnich przegrupowało się na poligon w Nowej Dębie. Ciężki sprzęt został przetransportowany koleją, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w ruch na drogach publicznych. Podczas ćwiczenia żołnierze 12. Dywizji będą realizowali szkolenie taktyczne, jak również wykonywali strzelania w dzień i w nocy oraz szkolili rezerwistów. Podczas ćwiczenia sprawdzono także przygotowanie dowództw i sztabów do planowania i organizowania działań.