Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pełni szczególne funkcje w ustroju państwa, zwłaszcza w kontekście systemu obronnego. Zgodnie z ustawą zasadniczą, Konstytucją RP z 1997 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie pokoju Prezydent Rzeczypospolitej sprawuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej.
Na czas wojny, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, mianuje Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych, co wynika z konieczności przyjęcia na potrzeby obrony państwa zasady jednoosobowego dowodzenia i ponoszenia jednoosobowej odpowiedzialności. Ponad to Prezydent Rzeczypospolitej mianuje Szefa Sztabu Generalnego i dowódców poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych, a na wniosek Ministra Obrony Narodowej nadaje oficerskie stopnie wojskowe.
Uszczegółowienie norm konstytucyjnych odnoszących się do zadań z dziedziny obronności państwa i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP znajduje odzwierciedlenie między innymi w zapisach rangi ustawowej.
Ponadto, Prezydent, na wniosek Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów, decyduje o wysłaniu Sił Zbrojnych poza granice kraju. Odbywa się to w przypadku użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w celu udziału w:
- konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych;
- misji pokojowej;
- akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom.
Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. W głosowaniu 24 maja 2015 roku został wybrany na Prezydenta RP, 6 sierpnia 2015 roku objął urząd Prezydenta RP, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Po uzyskaniu reelekcji, 6 sierpnia 2020 dokonał zaprzysiężenia na kolejną kadencję przed Zgromadzeniem Narodowym.