Polski Kontyngent Wojskowy IRINI w ramach EUNAVFOR MED IRINI
Unia Europejska nasila wysiłki na rzecz egzekwowania embarga na broń nałożonego na Libię przez ONZ. Uruchamiając tę nową operację wojskową w dziedzinie WPBiO (wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony) na Morzu Śródziemnym, Unia wspiera proces pokojowy w tym kraju.
Głównym zadaniem operacji IRINI (w jęz. greckim – „pokój”) będzie egzekwowanie embarga na broń nałożonego przez ONZ, z wykorzystaniem zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich. W szczególności, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292 (2016), w ramach operacji możliwe będzie prowadzenie na pełnym morzu u wybrzeży Libii inspekcji statków, w przypadku gdy zaistnieją uzasadnione powody, aby podejrzewać, że przewożą one broń lub materiały powiązane do Libii lub z Libii.
Inne zadania operacji EUNAVFOR MED IRINI to:
- monitorować i gromadzić informacje na temat nielegalnego wywozu z Libii ropy naftowej, ropy surowej i rafinowanych produktów naftowych
- przyczyniać się do tworzenia zdolności i szkolenia libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu
- przyczyniać się do ukrócenia działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi poprzez gromadzenie informacji i patrolowanie z powietrza.
Dowódcą operacji IRINI mianowany został kontradmirał Fabio Agostini, a siedziba dowództwa operacji znajdować się będzie w Rzymie.
Mandat operacji IRINI początkowo będzie trwał do 31 marca 2021 r.; operacja będzie ściśle kontrolowana przez państwa członkowskie UE, które będą sprawować nad nią polityczną kontrolę i – za pośrednictwem Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa działającego pod kierunkiem Rady i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (WP) – będą udzielać jej strategicznych wskazówek.
W związku z uruchomieniem operacji IRINI dotychczasowa operacja EUNAVFOR Med Sophia ostatecznie zakończyła działalność.
Informacje ogólne
19 stycznia 2020 r. w Berlinie uczestnicy konferencji w sprawie Libii zobowiązali się w szczególności do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie embarga na broń ustanowionego rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1970 (2011), 2292 (2016) i 2473 (2019).
W związku z tym 17 lutego 2020 r. Rada osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie uruchomienia na Morzu Śródziemnym nowej operacji, której celem będzie wdrożenie nałożonego przez ONZ na Libię embarga na broń poprzez wykorzystanie zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich.
Operacja EUNAVFOR Med Sophia uruchomiona została 22 czerwca 2015 r. jako część kompleksowego podejścia UE do migracji, a zakończy swoją działalność 31 marca 2020 r.
- Decyzja Rady w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI)
- Oświadczenie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela z konferencji berlińskiej (komunikat prasowy z 19 stycznia 2020)
- Wynik posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (17 lutego 2020)
- Stosunki UE–Libia (ESDZ)
- Unijne misje i operacje cywilne i wojskowe (ESDZ)
- Operacja EUNAVFOR Med Sophia (ESDZ)