MSBS GROT

Autor zdjęcia: Maciej Nędzyński / CO MON

Zgodnie z zawartym 2 stycznia 2023 r. aneksem do umowy z 2020 roku, Fabryka Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o. dostarczy Siłom Zbrojnym RP do końca 2026 r. blisko 70 tys. kolejnych karabinków GROT C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mm. Uwzględniając wszystkie dotychczasowe umowy i aneksy, zamówienie będzie obejmować łącznie blisko 100 tys. karabinków. Do żołnierzy Wojska Polskiego trafiło już 17 tysięcy MSBS GROT.

Dzięki ustawie o obronie Ojczyzny i jej mechanizmom umożliwiającym zwiększenie liczby żołnierzy planowane jest osiągnięcie liczebności Wojska Polskiego na poziomie co najmniej 300 tys. żołnierzy. Dokument opiera się także na wprowadzeniu koncepcji obrony powszechnej oraz zwiększeniu finansowania Sił Zbrojnych co pozwala m. in. na szybką modernizację Wojska Polskiego i zakupy uzbrojenia, a także wyposażenia indywidualnego żołnierzy.

5,56 mm karabinek szturmowy GROT,  opracowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o. we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN. Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS GROT weszły na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w 2017 r.