Jak co roku przygotowaliśmy dla kandydatów na studia ofertę praktycznych kierunków studiów, w specjalnościach dostosowanych do potrzeb rynku pracy związanych z lotnictwem i rynkiem lotniczym i nie tylko. Studia prowadzone są w systemie stacjonarnym (dzienne) i niestacjonarnym (zaoczne).
-
Lotnictwo i Kosmonautyka
- 3,5-letnie (7 semestrów) STUDIA INŻYNIERSKIE I stopnia (studia stacjonarne) w specjalnościach: pilotaż statków powietrznych, awionika, bezzałogowe statki powietrzne, inżynieria lotnicza (wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów)
- 3,5-letnie (7 semestrów) STUDIA INŻYNIERSKIE I stopnia (studia stacjonarne o profilu praktycznym) - STUDIA DUALNE
- 1,5-roczne (3 semestry) STUDIA MAGISTERSKIE II stopnia (studia stacjonarne) w specjalności: eksploatacja statków powietrznych
Dla studentów cywilnych, kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka oferuje kształcenie w obszarze najbardziej zaawansowanych technologicznie układów konstrukcyjnych wykorzystujących nowatorskie technologie i rozwiązania techniczne oparte o nowoczesne materiały, techniki komputerowe, elektronikę oraz rozbudowane systemy diagnostyczne zapewniające bezpieczeństwo i niezawodność obiektów latających. Studia są ukierunkowane na uzyskanie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych oraz obiektów kosmicznych.Wydział Lotnictwa dla kierunku lotnictwo i kosmonautyka prowadzi kształcenie na studiach I i II stopnia w trybie stacjonarnym.MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIAAbsolwent specjalności bezzałogowe statki powietrzne będzie przygotowany do sterowania i eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych. Znajdzie on zatrudnienie min. w wojsku, policji, straży pożarnej, przemyśle chemicznym i energetycznym, rolnictwie i leśnictwie oraz w instytucjach samorządowych i komórkach reagowania kryzysowego.Absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka są przygotowani do wykonywania zadań inżynierskich w nowoczesnych zakładach przemysłu lotniczego oraz w zakładach eksploatujących statki powietrzne. Posiadają również umiejętności przenoszenia nowoczesnej technologii lotniczej do innych gałęzi przemysłu, a w szczególności do tych zakładów, które realizują zadania dla lotnictwa i kosmonautyki.Wiedza ta, obejmuje zarówno nowoczesne technologie oraz środki informacyjne jak również wymagania międzynarodowych instytucji lotniczych (przepisy JAR FCL-1,2, EASA) określające kwalifikacje i zasady uzyskiwania licencji przez personel latający oraz personel zapewniający nieprzerwaną zdatność do lotu.Dzięki zapewnieniu tej zgodności absolwenci są przygotowani zarówno do podjęcia studiów drugiego stopnia jak również mogą się ubiegać o uzyskanie licencji nadawanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego uznawanych na obszarze całej Unii Europejskiej co zwiększa ich atrakcyjność na rynku pracy.Absolwent studiów specjalności "Inżynieria lotnicza" będzie przygotowany do eksploatacji statków powietrznych w zakresie dotyczącym płatowca i zespołu napędowego statku powietrznego. -
Nawigacja
- 3,5-letnie (7 semestrów) STUDIA INŻYNIERSKIE I stopnia (studia stacjonarne) w specjalnościach: eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych, zarządzanie ruchem lotniczym (wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów)
- 1,5-roczne (3 semestry) STUDIA MAGISTERSKIE II stopnia (studia stacjonarne) w specjalnościach: zarządzanie ruchem lotniczym
-
Bezpieczeństwo Narodowe
Przygoda z edukacją w Wydziale Bezpieczeństwa Lotniczego na kierunku studiów Bezpieczeństwo narodowe rozpoczyna się od studiów pierwszego stopnia, które można rozpocząć po zdaniu matury. Studia te trwają trzy lata – sześć semestrów – i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata oraz dają możliwość dalszego studiowania na studiach drugiego stopnia, prowadzących do uzyskania tytułu magistra.
Studia pierwszego stopnia mogą być prowadzone w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej.
Cele kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe, zakładają wyposażenie absolwentów w wiedzę z zakresu przeznaczenia, organizacji i funkcjonowania systemu bezpieczeństwa narodowego oraz systemu obronnego państwa, użycia Sił Zbrojnych RP, w tym Sił Powietrznych w systemie obronnym państwa i Sojuszu Północnoatlantyckiego, zasad organizacji i działania niemilitarnych struktur systemu bezpieczeństwa i obrony państwa, zakresu obowiązków administracji i obywateli w systemach bezpieczeństwa oraz sposobach działania na rzecz bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia, kryzysu i wojny.
W ramach stacjonarnych i niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku studiów Bezpieczeństwo lotnicze realizowane jest kształcenie w następujących specjalnościach (modułach):
Bezpieczeństwo w transporcie lotniczym
Studenci, którzy wybiorą specjalność Bezpieczeństwo w transporcie lotniczym poznają metody planowania i wdrażania nowoczesnych technik zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie oraz praktycznego ich wykorzystania. Osoby te uzyskają wiedzę z zakresu obsługi naziemnej na lotniskach, będą potrafiły dokonać analizy sytuacji kryzysowych. Nabędą umiejętności z zakresu komunikacji w organizacji lotniczej, ekologii oraz medycyny w transporcie lotniczym, jak i psychicznej oraz fizycznej higieny personelu organizacji lotniczej. Kształcenie obejmuje m.in. takie przedmioty jak: czynnik ludzki w transporcie lotniczym; komunikacja społeczna w organizacji lotniczej; system zarządzania bezpieczeństwem w organizacji lotniczej; system zarządzania danymi z rejestratorów w transporcie; ekologia w transporcie lotniczym; procedury zarządzania kryzysowego w lotnictwie; podstawowe techniki samoobrony personelu lotniczego.
Bezpieczeństwo portów lotniczych
Studenci, którzy wybiorą specjalność Bezpieczeństwo portów lotniczych zostaną wykształceni w zakresie szeroko rozumianego obszaru safety w lotnictwie, w szczególności w odniesieniu do portów lotniczych. Studenci poznają mechanizmy postępowania w porcie lotniczych w zakresie zapewniania bezpieczeństwa, procedury bezpieczeństwa, zasady współdziałania służb portu lotniczego w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Kształcenie obejmuje m.in. następujące przedmioty: człowiek jego możliwości i ograniczenia; obsługa naziemna w portach lotniczych; ratownictwo lotnicze i lotniskowe; psychologia zagrożeń terroryzmem; podstawy kryminologii i kryminalistyki; współpraca instytucji państwowych w sytuacjach szczególnych w porcie lotniczym; szkolenie strzeleckie - strzelnica certyfikowana; system zarządzania bezpieczeństwem (SMS); bezzałogowe systemy powietrzne; bezpieczeństwo portu lotniczego w sytuacji zagrożeń militarnych.
Ochrona portu lotniczego
Studenci, którzy wybiorą specjalność Ochrona portu lotniczego kształceni będą w celu uzyskania kwalifikacje pozwalające na podjęcie aktywności zawodowej głównie w portach lotniczych, w służbach ochrony lotnisk (security), w jednostkach organizacyjnych Sił Zbrojnych, głównie w Siłach Powietrznych oraz w cywilnych instytucjach lotniczych na stanowiskach administracyjnych, w podsystemach bezpieczeństwa powietrznego, podsystemach zarządzania kryzysowego i współpracy cywilno-wojskowej. Kształcenie obejmuje m.in. następujące przedmioty: psychologia w zakresie zadań pracowników ochrony; wybrane zagadnienia kryminologii i kryminalistyki; prawo karne, prawo wykroczeń, prawo karne procesowe, administracyjne w zakresie wykonywania zadań pracownika ochrony; samoobrona i techniki interwencyjne; udzielanie pomocy przedlekarskiej; wyszkolenie strzeleckie – strzelnica certyfikowana; zapobieganie terroryzmowi – zadania pracowników ochrony.
Bezpieczeństwo i obsługa pasażerów w transporcie lotniczym
Studenci, którzy wybiorą specjalność Bezpieczeństwo i obsługa pasażerów w transporcie lotniczym uzyskają kwalifikacje pozwalające na ubieganie się o pracę jako stewardzi, stewardessy, a także o zatrudnienie w procesie obsługi pasażerów w portach lotniczych, w różnych komórkach organizacji lotniczych, transportu oraz innych organizacji, dla których ważne jest bezpieczeństwo i profesjonalna obsługa pasażerów. Będą posługiwali się językiem angielskim średnio zaawansowanym, na poziomie europejskim B2, oraz drugim językiem wybranym przez siebie w stopniu podstawowym. Kształcenie obejmuje m.in. następujące przedmioty: psychologia zagrożeń i czynnik ludzki w lotnictwie; komunikowanie międzykulturowe i podstawy dyplomacji w transporcie lotniczym; obsługa lotów pasażerskich; wyposażenie pokładowe i procedury w samolocie; ratownictwo lotnicze i lotniskowe; zasady savoir vivre i obsługa lotów VIP; podstawy medycyny lotniczej i pomoc przedlekarska
Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie
Studenci, którzy wybiorą specjalność Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie uzyskają kwalifikacje niezbędne do realizacji procesu zarządzania bezpieczeństwem lotniczym, w tym planowania i wdrażania nowoczesnych metod zarządzania bezpieczeństwem, a także stosowania ich w działaniach profilaktycznych. Uzyskana wiedze umożliwi wykonywanie takich czynności jak: monitorowanie i ocena poziomu bezpieczeństwa, identyfikacja zagrożeń, ocena ryzyka, zarządzanie zmianami i promowanie bezpieczeństwa, pożądanych standardów oraz działań w obszarach bezpieczeństwa lotniczego. Kształcenie obejmuje m.in. następujące przedmioty: polityka bezpieczeństwa transportu; zarządzanie zasobami ludzkimi w lotnictwie; zarządzanie ryzykiem operacyjnym w lotnictwie; bezpieczeństwo lotów - studium przypadków; system zarządzania bezpieczeństwem (SMS); krajowa władza lotnicza; obsługa portów lotniczych; Organizacje lotnicze.
Zarządzanie kryzysowe
Studenci, którzy wybiorą specjalność Zarządzanie kryzysowe zostaną przygotowani do planowania kryzysowego, współdziałania w grupie zadaniowej, opracowania strategii zarządzania kryzysowego. Uzyskają umiejętności pozwalające diagnozować i analizować sytuacje kryzysowe, w tym w organizacjach lotniczych, oceniać zagrożenia kryzysowe, podejmować odpowiednie decyzje i prowadzić właściwą politykę informacyjną w obszarze zarządzania kryzysowego. Kształcenie obejmuje m.in. następujące przedmioty: obrona cywilne; sytuacje kryzysowe w lotnictwie; wsparcie prawno-organizacyjne i techniczne zarządzania kryzysowego; diagnozowanie sytuacji kryzysowych; systemy ratownicze w reagowaniu kryzysowym; polityka informacyjna w zarządzaniu kryzysowym; planowanie kryzysowe; kierowanie w systemie zarządzania kryzysowego; negocjacje w sytuacjach kryzysowych.Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie
Studenci, którzy wybiorą specjalność Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie uzyskają kwalifikacje w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych oraz ochrony danych. Specjalność jest silnie powiązana z aktualnymi potrzebami lotniczego rynku pracy. Obejmuje m.in. takie zagadnienia jak: prawne aspekty bezpieczeństwa informacji, zarządzanie bezpieczeństwem informacji w lotnictwie, metody ochrony przed cyberzagrożeniami, system ochrony lotnictwa w aspekcie cyberzagrożeń. Wiedza oraz umiejętności uzyskane podczas kształcenia umożliwiają studentom i absolwentom branie czynnego udziału w procesach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, w tym z monitorowaniem, detekcją i analizą zagrożeń.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe przygotowują specjalistów do pracy w resorcie obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, w przemyśle obronnym, służbach i organach bezpieczeństwa państwa oraz w organizacjach lotniczych, przede wszystkim portach lotniczych. Absolwent potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, prognozuje i analizuje procesy zapewniające bezpieczeństwo. W pracy zawodowej wykorzystuje przepisy i procedury związane z podejmowaniem decyzji zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa lotniczego państwa. Uwzględniając specjalności studiów absolwenci są przygotowani do pracy na stanowiskach specjalistów, w szczególności z zakresu bezpieczeństwa lotniczego. Mogą podjąć zatrudnienie w portach lotniczych oraz w cywilnych instytucjach lotniczych na stanowiskach administracyjnych, jak i specjalistycznych.
Swoje obowiązki mogą pełnić w instytucjach związanych z obroną narodową oraz w innych organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa.
Absolwent może znaleźć zatrudnienie jako:
– wykwalifikowany pracownik szeroko pojętego sektora bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa;
– specjalista do spraw bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa;
– ekspert do spraw bezpieczeństwa, a po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji także zarządzania bezpieczeństwem, zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej.
-
Logistyka
- 3,5-letnie STUDIA INŻYNIERSKIE I stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne) w specjalnościach:
- Logistyka lotnictwa;- Zarządzanie obsługą na lotnisku;- Logistyka wojskowa.- Wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów.
- 1,5-roczne (3 semestry) STUDIA MAGISTERSKIE II stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne) w specjalnościach: logistyka lotnictwa, zarządzanie obsługą na lotnisku, logistyka wojskowa - ogólnologistyczna
Logistyka to kierunek łączący dotychczasowy dorobek i tradycję kształcenia w zakresie logistycznego zabezpieczenia działań, z obecnymi wymaganiami i potrzebami zakresie kształcenia specjalistów branży logistycznej na potrzeby wymagającego i szybko zmieniającego się rynku pracy środowiska wojskowego i cywilnego.Studia na kierunku Logistyka są przeznaczone dla osób, które zamierzają uzyskać wiedzę, umiejętności i kwalifikacje wymagane do podjęcia pracy w różnych obszarach logistyki.W swoim założeniu, studia te rozwijają u studenta nie tylko umiejętności inżynierskie, ale także pozwalają nabyć mu wymagane kompetencje społeczne, przydatne do rozpoczęcia pracy zawodowej w strukturach Sił Zbrojnych, organizacjach komercyjnych, instytucjach publicznych i społecznych.Kierunek ten daje możliwość uzyskania rzetelnej wiedzy o funkcjonowaniu współczesnych systemów logistycznych, ich technice i technologii oraz głównych obszarach ich praktycznych zastosowań i perspektywicznych tendencjach rozwojowych.Logistyka to kierunek przyporządkowany, poprzez efekty kształcenia, do obszaru nauk technicznych. W ramach Logistyki prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia (inżynierskie) i II stopnia (magisterskie). Absolwenci uzyskują dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku „Logistyka” w zakresie wybranej specjalności i tytuł inżyniera (po studiach I stopnia) i magistra (po studiach II stopnia). Ponadto studia stacjonarne I i II stopnia prowadzone są również dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, którzy po zakończeniu studiów uzyskują dodatkowo stopień wojskowy podporucznika (po zdaniu egzaminu oficerskiego).Studia pierwszego stopnia trwają 7 semestrówStudia drugiego stopnia trwają 3 semestrySPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKUAbsolwenci studiów na kierunku Logistyka - pierwszego stopnia z tytułem inżyniera i drugiego stopnia z tytułem magistra - będą przygotowani do zatrudnienia przede wszystkim w profesjach związanych z szeroko rozumianą branżą lotniczą, a także w sektorze przedsiębiorstw i w instytucjach resortu Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, w przemyśle obronnym oraz instytucjach, służbach i organach państwa, wykorzystujących technikę lotniczą. Absolwenci uzyskują wykształcenia w ramach specjalności:- Logistyka lotnictwa,
- Zarządzanie obsługą na lotnisku,
- Logistyka wojskowa – ogólnologistyczna.
Cele kształcenia na stacjonarnych studiach na kierunku Logistyka w specjalnościach Logistyka lotnictwa, Zarządzanie obsługą na lotnisku oraz Logistyka wojskowa - ogólnologistyczna zakładają wyposażenie absolwentów w wiedzę z zakresu zagadnień logistyki oraz obsługi towarowej i pasażerskiej w portach lotniczych i przedsiębiorstwach związanych z lotnictwem i opartą na podstawach nauk technicznych, społecznych i nauk o zarządzaniu, dotyczących:- Znajomości teoretycznych podstaw funkcjonowania terminali pasażerskich, współczesnych systemów logistycznych, ich techniki i technologii oraz głównych obszarów ich praktycznych zastosowań i perspektywicznych tendencji rozwojowych.
- Zasad i metodologii projektowania, budowy, wdrażania i użytkowania współczesnych systemów obsługi pasażera oraz obsługi logistycznej lotnictwa w różnych dziedzinach jego zastosowania.
- Nowoczesnych dziedzinach naukowych i dyscyplinach praktycznych związanych z logistyką, handlingiem, jak też funkcjonowaniem lotnictwa państwowego i prywatnego oraz organizacją rynku usług lotniczych.
- Procedur związanych z procesem decyzyjnym, realizowanym na terenie portów lotniczych oraz przez organa kierowania logistyką, organizowania i prowadzenia szeroko rozumianej współpracy biznesowej w zakresie działań lotnictwa.
- Znajomości języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, w tym terminologii z zakresu obsługi pasażerskiej, logistyki i zabezpieczenia działań lotnictwa.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIAUkończenie studiów na kierunku Logistyka daje absolwentowi teoretyczne i praktyczne podstawy do:- pracy na stanowiskach specjalistów logistyki w przedsiębiorstwach branży lotniczej oraz w przedsiębiorstwach współdziałających z lotnictwem i świadczących usługi na jego korzyść;
- pracy w organizacjach i instytucjach resortów Obrony Narodowej, MSWiA oraz innych strukturach państwowych i prywatnych związanych z zabezpieczeniem działań lotnictwa.
Absolwenci posiadają szeroką wiedzę oraz zdolności i umiejętności analizowania złożonych, dynamicznych sytuacji biznesowych oceny warunków działania logistyki i racjonalnego reagowania na wpływ różnorakich czynników zewnętrznych oraz umiejętność przystosowywania się do nowych warunków środowiska prawno-biznesowego. Dysponują nowoczesną wiedzą i podstawami teoretycznymi z zakresu logistyki, w tym dotyczącymi wykorzystania w pracy najnowocześniejszych narzędzi informatycznych wykorzystywanych w działalności logistycznej.W trakcie kształcenia duża waga przykładana jest do integrowania w praktycznej działalności zagadnień z dziedziny nauk technicznych z wiedzą i umiejętnościami właściwymi dla dziedziny nauk ekonomicznych (ekonomia, nauki o zarządzaniu) w celu uzyskania interdyscyplinarnych kwalifikacji niezbędnych współczesnemu logistykowi.Absolwenci studiów na kierunku Logistyka są przygotowani do zatrudnienia w logistyce, przede wszystkim w profesjach związanych z szeroko rozumianą branżą lotniczą, a także w sektorze przedsiębiorstw i w instytucjach resortu Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, w przemyśle obronnym oraz instytucjach, służbach i organach państwa, wykorzystujących technikę lotniczą.Potencjalnym rynkiem zatrudnienia dla absolwentów o najwyższych kwalifikacjach są: przedsiębiorstwa branży lotniczej, podmioty zarządzające lotniskami, centra logistyczne, firmy transportowe, Bazy Lotnictwa i Wojskowe Oddziały Gospodarcze w strukturze resortu Obrony Narodowej, Straż Graniczna, podmioty lotnictwa cywilnego, administracja rządowa oraz samorządowa. Inną sferą zatrudnienia absolwentów są instytucje naukowo-badawcze, ośrodki wdrożeniowe, szkolnictwo wyższe, sektory przemysłu lotniczego i obronnego oraz dynamicznie rozwijany sektor transportu międzynarodowego.