Biuro Karier

Przemyśl swoją przyszłą drogę zawodową.

Niezależnie od tego, czy już rozpocząłeś przygodę z rynkiem pracy, czy nie, nakreślenie własnych planów zawodowych jeszcze w czasie studiów ma kolosalne znaczenie dla Twojej przyszłości. Pomyśl, jakie możliwości dają Ci Twoje studia i w jakich zawodach sprawdziłbyś się najlepiej. Dowiedz się więcej na temat interesującej Cię branży, firm dominujących na tym rynku, a także zarobków. Im lepiej ten sektor poznasz, tym łatwiej będzie Ci włączyć się do gry o karierę i odnieść sukces zawodowy. 
Poszerzaj swoje kompetencje. Przejrzyj ofertę propozycji szkoleń u doradcy kariery LAW i zastanów się, jakie warsztaty mogłyby wzbogacić Twoje umiejętności miękkie. Stwórz lub dopracuj swoje CV. Nawet jeśli pierwsze zawodowe kroki są jeszcze przed Tobą, warto zadbać o sporządzenie wstępnej wersji swojego zawodowego życiorysu. Poćwicz pisanie listów motywacyjnych. Możesz skorzystać z pomocy doradcy kariery LAW.
 
W jakie umiejętności miękkie inwestować na studiach? 
Mając na uwadze oczekiwania pracodawców wobec absolwentów, możesz z wyprzedzeniem przygotować się na pierwsze spotkanie z rynkiem pracy. Warto znaleźć czas na aktywności, które pozwolą również na rozwijanie tzw. kompetencji miękkich. Zapoznaj się z listą umiejętności cenionych przez pracodawców: 
1. Komunikacja i nawiązywanie relacji – bez tego nie obejdziesz się chyba na żadnym stanowisku. 
2. Autoprezentacja – to kluczowa umiejętność, gdy chcesz przekonać szefa czy współpracowników do swojego rozwiązania. 
3. Praca zespołowa – dzisiejszy rynek pracy wymaga porozumienia i zgrania działań z innymi. 
4. Organizacja pracy i zarządzanie czasem – to jedno z podstawowych wymagań pracodawców i współczesnych czasów. 
5. Samodzielność i odpowiedzialność – pracodawcy, cenią sobie, pracowników gotowych do przyjęcia szerokiego zakresu obowiązków. 
6. Kreatywność – to umiejętność znajdowania niestandardowych rozwiązań ceniona na każdym stanowisku.

UMOWY O PRACĘ

UMOWA NA OKRES PRÓBNY
Umowa na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, w trakcie trwania tej umowy pracodawca sprawdza umiejętności i kwalifikacje pracownika. Pracodawca nie może zawrzeć drugiej umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem na to samo stanowisko, jak również nie może jej przedłużyć po okresie, na jaki została zawarta. Umowa może zostać rozwiązana po upływie 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia, jeśli zawarto ją na 3 miesiące.
 
UMOWA NA CZAS OKREŚLONY
Zostaje zawarta na dowolny okres, przed upływem którego nie można jej wypowiedzieć. Jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę na czas określony to zawarcie kolejnej umowy jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony, pod warunkiem, że przerwa między rozwiązaniem poprzedniej umowy a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekroczyła miesiąca.
Umowa na czas określony może być zawarta w celu zastępstwa.
 
UMOWA NA CZAS NIEOKREŚLONY
Jest zawierana bez określania terminu, w którym zostanie zakończona. Pracownikowi zapewnia ona stabilizację. Pracodawca może tę umowę wypowiedzieć tylko
w uzasadnionych przypadkach, ale i wówczas obowiązuje go okres wypowiedzenia zależny od stażu pracy.
 
UMOWY CYWILNOPRAWNE

Umowy cywilnoprawne nie gwarantują świadczeń wynikających z umowy o pracę takich jak, wszelkiego rodzaju urlopy, uprawnienia związane z rodzicielstwem czy świadczenia socjalne.
 
UMOWA ZLECENIA
Jej przedmiotem może być świadczenie usług – pracy na rzecz zleceniodawcy. Umowa zlecenia może być wykonywana za wynagrodzeniem, ale także nieodpłatnie. Rozwiązanie takiej umowy następuje po wykonaniu określonych czynności, może być też ona wypowiedziana w każdym czasie przez każdą ze stron lub za okresem wypowiedzenia ustalonym.
 
UMOWA O DZIEŁO
Zobowiązuje ona do wykonania przez wykonawcę określonego dzieła na rzecz zamawiającego, w zamian za co zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Rozwiązanie takiej umowy następuje po wykonaniu przedmiotu umowy o dzieło.
 
UMOWA AGENCYJNA
Zobowiązuje agenta do stałego pośredniczenia za wynagrodzeniem (prowizją) w zawieraniu umów na rzecz lub w imieniu zlecającego. Umowa agencyjna, chociażby była zawarta na czas oznaczony, może być wypowiedziana bez zachowania terminów wypowiedzenia z powodu niewykonania obowiązków, a także w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności.
 
 

Doradca karier - oferta

Doradca karier oferuje wsparcie studentom i absolwentom LAW w zakresie zdobywania kompetencji niezbędnych na rynku edukacyjno – zawodowym. 

Poznasz swoje talenty oraz predyspozycje zawodowe; rozpoznasz cechy swojej osobowości, określisz predyspozycje i kompetencje zawodowe, zainteresowania, zorientujesz się w swoich mocnych stronach i tych wymagających rozwoju. Zobaczysz, co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. 
 
Skonsultujesz dokumenty aplikacyjne; sprawdzisz cv i/lub list motywacyjny – narzędzia niezbędne w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej. 
 
Przejdziesz symulację rozmowy rekrutacyjnej; rozmowa rekrutacyjna to najtrudniejszy element w procesie poszukiwania pracy. Jeśli chcesz zdobyć posadę, umów się z doradcą i przygotuj się do spotkania z rekruterem.
 
Zdobędziesz wiedzę o rynku pracy; poznasz trendy obecne na rynku pracy, obszary, w które warto inwestować. Dowiesz się, jak działać, by osiągnąć sukces zawodowy. 
 
Możesz skorzystać z: 
- indywidualnych konsultacji z doradcą kariery
- warsztatów, szkoleń
- coachingu kariery, formy wsparcia, która pozwala na samopoznanie, planowanie i zarządzanie karierą 
- gier sytuacyjnych, ich celem jest udział w pewnym procesie, rozpoznanie swoich cech i umiejętności w praktyce
- szkoleń na życzenie, możesz wystąpić z inicjatywą i wskazać warsztaty oraz zakres tematyczny, którymi jesteś zainteresowany 
Aktualnie konsultacje prowadzone są on – line i/lub drogą mailową, a szkolenia on – line. 
 
Na platformie Ikar znajduje się dostępny dla wszystkich studentów kurs doradca kariery, zawierający materiały z zakresu poradnictwa kariery, informacje o rynku pracy. Studentów zainteresowanych indywidualnymi konsultacjami i/lub szkoleniami z zakresu rozwoju kompetencji miękkich, przedsiębiorczości, planowania kariery, aktywnego poszukiwania pracy czy innych związanych z poradnictwem kariery zapraszam do kontaktu z doradcą kariery.
kontakt: i.kowalik@law.mil.pl budynek biblioteki, pokój 105

Porady nt. rynku pracy

 • Odkryj swoją przyszłość zawodową

  Są ludzie, którzy już od dziecka wiedzą, że zostaną aktorami, fryzjerami czy strażakami i konsekwentnie realizują swój zawodowy cel. Inni odkrywają swoją drogę zawodową znacznie później.

  Nawet jeśli dziś nie masz pojęcia czy kierunek, który studiujesz będzie Twoim zawodowym strzałem w dziesiątkę, to poznawaj różne dziedziny, zdobywaj cenne doświadczenie podczas praktyk czy staży, sprawdź swoje kompetencje i predyspozycje zawodowe u doradcy kariery, bierz udział w warsztatach i szkoleniach.  


  Bądź aktywny i interesuj się tym, co dzieje się na rynku pracy, poszerzaj swoje zasoby, uzupełniaj kwalifikacje, a jeśli trzeba to zdobądź nowe. Miej świadomość tego, że niektóre
  z dziś funkcjonujących zawodów przestaną istnieć za kilka/kilkanaście lat.


  Wykaż się inicjatywą. Pamiętaj, by nie przespać czasu na dobre zaplanowanie swojej kariery zawodowej.

 • Jak dostać wymarzoną pracę?
  Można wysyłać setki CV i listów motywacyjnych albo zedrzeć buty od krążenia z dokumentami po firmach i …. zostawiać je wśród setek podobnych w działach rekrutacyjnych.
  By  dostać wymarzoną pracę, należy połączyć kreatywność i kompetencje, bo konkurencja na rynku pracy nie śpi, a przecież zależy Ci, by zadanie dotyczące dostania atrakcyjnej, dającej satysfakcję i pieniądze pracy, stało się Twoją rzeczywistością.
   
  Szukając zatrudnienia, warto wykazywać się inicjatywą, kreatywnością i wytrwałością. Warte polecenia metody skutecznego poszukiwania pracy to te, w których  kandydat sam dociera
  do pracodawców, inicjuje z nimi kontakt i przedstawia własną ofertę.  
   
  Bądź więc aktywny; powiedz znajomym, że szukasz pracy,  załóż profesjonalny profil np. na LinkedIn, wykorzystaj do poszukiwań swoje konto na portalach społecznościowych, przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne i aplikuj na interesujące Cię stanowisko. Korzystaj z zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli wydaje Ci się, że oferta nie do końca spełnia Twoje oczekiwania. Może podczas rozmowy otworzą się nowe możliwości albo  nawiążesz znajomości, które z czasem zaprocentują.
   
  Myśl pozytywnie, pamiętaj, że kto szuka, ten (prędzej czy później) znajduje J.