Znicz dla Niepodległej

4 zdjęć w galerii
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na cmentarzu wojennym „Balonna” odbyła się pierwsza w Dęblinie akcja pod hasłem “Znicz dla Niepodległej”.
Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Urząd Miasta w Dęblinie wraz z Lotniczą Akademią Wojskową przygotowali wydarzenie mające uczcić pamięć o bohaterach, poległych w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Uroczystość rozpoczęła modlitwa, którą poprowadzili kapelani z Parafii Wojskowej pw. Matki Boskiej Loretańskiej. Następnie wykładowca „Szkoły Orląt” dr Marcin Paluch przedstawił krótki rys historyczny dotyczący cmentarza oraz działań wojennych prowadzonych w regionie Dęblina.

Pracownicy urzędu, podchorążowie LAW, mieszkańcy miasta, harcerze i młodzież szkolna zapalili 400 biało-czerwonych zniczy na mogiłach żołnierzy. Podoficer Wydziału Wychowawczego akademii st. sierż. Karol Ochota wraz ze studentami wojskowymi przepasali każdy z nagrobnych krzyży biało-czerwoną wstęgą.

Mamy ogromną nadzieję, że zapoczątkowana w tym roku akcja na stałe wpisze się w kalendarz  dęblińskich wydarzeń, gdyż jest nie tylko okazją do uczczenia pamięci o wojennych bohaterach, ale też znakomitą lekcją historii dla młodego pokolenia patriotów.