Szczególny dzień dla podchorążych LAW!

10 zdjęć w galerii
Kolejny rocznik podchorążych rozpoczął szkolenie na M-346 Bielik
W środę podchorążowie piątego roku dęblińskiej „Szkoły Orląt” kierunku pilot samolotu naddźwiękowego rozpoczęli praktyczne szkolenie na samolotach M-346 Bielik. To trzeci rocznik, który odbywa loty na samolotach włoskiej produkcji. Wcześniej przez dziesiątki lat szkolono na polskich samolotach szkolno-bojowych TS-11 Iskra.

Wrażeń i emocji było co niemiara:
"Jestem bardzo szczęśliwy po pierwszym locie. Samolot ma potężną moc i to był dla mnie szok przy starcie. Można z nim robić wszystko, manewry z przeciążeniami zbliżonymi do tych, z którymi będziemy latali w przyszłości. Zapamiętam tę chwilę do końca życia" – opisuje swe wrażenia podchorąży LAW.

Moment ten był poprzedzony długim i wieloetapowym procesem szkolenia, który rozpoczął się w Akademickim Centrum Szkolenia Lotniczego, gdzie podchorążowie uczyli się pilotować cywilne statki powietrzne (general aviation). Kolejnym krokiem były praktyki lotnicze za sterami samolotu PZL-130 Orlik w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Ostatni etap rozpoczął się w marcu, przyszli piloci przeszli szkolenie teoretyczne i symulatorowe przygotowujące do lotu na M-346 Bielik. 21 kwietnia został wykonany pierwszy lot przez podchorążego LAW na tym typie samolotu. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Marty Serafin i Mariana Jędrycha