Rozpoczęcie szkolenia lotniczego

6 zdjęć w galerii
W dniu 09 maja br. rozpoczęło się szkolenie lotnicze podchorążych prowadzone przez Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL).
Szkolenie lotnicze jest jednym z najważniejszych etapów w życiu przyszłego pilota wojskowego, podczas którego młodzi ludzie spełniają swoje marzenia o lataniu. W dniu dzisiejszym część podchorążych rozpoczęła ten etap podczas uroczystej zbiórki, w której wzięli udział Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, dowódca ACSL płk pil. Grzegorz Weltrowski, kadra dowódcza oraz podchorążowie.
 
Latanie wojskowe to nie tylko wykonywanie zadań w powietrzu, to także codzienna służba Ojczyźnie. I dlatego, aby robić to profesjonalnie, potrzebna jest Wam wiedza, wytrwałość, odpowiedzialność i optymizm. Lotnicza Akademia Wojskowa to prawdziwa szkoła życia, która kształtuje charaktery, uczy dyscypliny, działania w grupie i samodzielnego podejmowania decyzji – akcentował podczas uroczystości Rektor-Komendant LAW gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.
 
Każdego roku opracowywany jest harmonogram kształcenia i szkolenia praktycznego podchorążych, który określa zakres nauki na poszczególnych semestrach. W trakcie studiów realizowane jest szkolenie podstawowe na samolotach i śmigłowcach, które zarejestrowane są w cywilnym rejestrze statków powietrznych. Zakres różni się w zależności od specjalności studiów, ale dla wszystkich z nich cel jest ten sam - uzyskanie odpowiedniego poziomu wyszkolenia oraz nalotu.
 
Rektor-Komendant w swoim przemówieniu zwrócił się bezpośrednio do podchorążych - Drodzy podchorążowie, którzy po raz pierwszy zasiądziecie za sterami samolotów i śmigłowców. Niedługo przekonacie się, że to wszystko, co było dla Was do tej pory skomplikowane - cała teoria związana z aerodynamiką, nawigacją, budową płatowca i silnika, działaniem systemów awionicznych teraz będziecie łatwiejsza, bo zobaczycie, jak to wszystko działa w praktyce.  Przekonacie się, że statek powietrzny to fascynująca konstrukcja, w którym każdy element ma swoje zastosowanie.

Podkreślił również, że lotnictwo to fascynująca podróż życia, która dla podchorążych LAW rozpoczyna się dziś na lotnisku w Dęblinie – Wielu z Was pasjonują podróże. Zapewniam Was, że to będzie najprzyjemniejsza podróż Waszego życia. To podróż, którą zaczynacie dzisiaj, ale którą będziecie kontynuować przez lata przesiadając się na kolejne maszyny, na których będziecie startować i lądować na lotniskach całego kraju, a może i świata. Będziecie oczekiwać kolejnych podniebnych podróży, bo każdego dnia będziecie ten zawód coraz bardziej poznawać i coraz bardziej kochać.
 
Gen. Cur podkreślił również, że w procesie kształcenia lotniczego ogromną rolę odgrywają instruktorzy, którzy mają za sobą tysiące godzin spędzonych w powietrzu i którzy wyszkolili już wielu znakomitych lotników.
 
Program praktyk jest tak opracowany, aby jak najlepiej przygotować podchorążych do kolejnego etapu szkolenia, odbywającego się na wojskowych statkach powietrznych w bazach lotniczych.