Akcja "Żołnierska Pamięć"

5 zdjęć w galerii
W dniu 26 października 2021 roku podchorążowie ze stowarzyszenia ISKRA działającego w Lotniczej Akademii Wojskowej wraz z opiekunem stowarzyszenia ppłk. Tomaszem Zahorskim i księdzem wikariuszem ppor. Łukaszem Matuszczakiem w ramach akcji "Żołnierska Pamięć" uczestniczyli w porządkowaniu grobów i terenu cmentarza Balonna.
Założona na stokach reduty dęblińskiej cytadeli nekropolia istnieje już od ponad 105 lat. Pochowani są tu żołnierze oddziałów legionowych walczący pod dowództwem Józefa Piłsudzkiego w składzie 1 Armii austriackiej polegli w czasie pierwszej wojny światowej. Spoczywają tu również żołnierze 15 Pułku Piechoty „Wilków”, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku oraz polscy lotnicy, którzy zginęli w latach 1927–1939. Na cmentarzu znajdują się także szczątki oficerów - pilotów poległych 2 września 1939 roku z formującej się wówczas w Dęblinie czechosłowackiej grupy lotniczej.

Podchorążowie angażując się czynnie w tego typu akcje podkreślili, że cmentarze są naszym dobrem kulturowym, o którym należy pamietać i o które należy dbać. Warto jest poświęcić chwilę czasu i energii, aby oczyścić zapomniane groby z liści i mchu, zapalić znicz upamiętniając naszych poprzedników, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Podkreślenia wymaga fakt, że w akcji trwającej już trzeci dzień uczestniczyli również pracownicy gminy Dęblin i mieszkańcy Dęblina oraz przedstawiciele innych jednostek wojskowych znajdujących się w Garnizonie Dęblin. Tego typu akcje są dla naszych podchorążych znakomitą lekcją historii pozwalającą na odkrywanie i pielęgnowanie kart historii oręża polskiego związanych z naszym regionem.

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci...