Żandarmi uczcili pamięć poległych Kolegów podczas 3. Rajdu Motocyklowego Weterana.

8 zdjęć w galerii
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej - weterani operacji poza granicami państwa oraz członkowie Żandarmskiego Klubu Motocyklowego odwiedzili miejsca pochówku poległych Kolegów i spotkali się z Ich Rodzinami.
15 czerwca 2022 r. motocykliści - weterani operacji poza granicami państwa rozpoczęli udział w 3. Rajdzie Motocyklowym Weterana od zapalenia znicza przed pomnikiem „W hołdzie Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej” przed warszawskim kompleksem ŻW. Następnie wyruszyli w podróż na jednośladach, pokonując setki kilometrów, aby oddać hołd swoim Kolegom, którzy zginęli w misjach. Przez 3 dni uczestnicy rajdu przemierzyli ponad 800 km na trasie Warszawa – Olsztyn – Łódź – Warszawa.
 
Żandarmi - weterani i członkowie Żandarmskiego Klubu Motocyklowego odwiedzili miejsce pochówku śp. kaprala Grzegorza Bukowskiego, żołnierza Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim, który zginął 12 lat temu, 15 czerwca 2010 r. w bazie Warrior, w prowincji Ghazni w Afganistanie. Żandarmi spotkali się z rodziną poległego Kolegi. W Łodzi żołnierze ŻW odwiedzili grób śp. sierżanta Marcina Pastusiaka, żołnierza OSŻW w Mińsku Mazowieckim. Zapalając znicz, oddali hołd Koledze, który zginął 22 stycznia 2011 r. w misji w Afganistanie.

Żandarmi pamiętają także o Rodzinach Poległych, dla których odwiedziny weteranów-motocyklistów przy grobach żołnierzy są ważne.
- Od lat wspieramy Rodziny naszych Kolegów, którzy zginęli na misjach. Kontakt mamy nie tylko raz w roku, ale także na co dzień - mówi kpt. Damian Jarząbek, żołnierz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, uczestnik rajdu.

Na terenie całego kraju uczestnicy 3. Rajdu Motocyklowego Weterana oddają hołd poległym i zmarłym w misjach, odwiedzając miejsca spoczynku 127 poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120 żołnierzy, 5 policjantów, funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa i cywilnego ratownika medycznego. Organizatorem 3. Rajdu Motocyklowego Weterana jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Celem wydarzenia jest oddanie hołdu poległym i zmarłym w misjach, a także integracja środowiska weteranów, upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa oraz zwrócenie uwagi środowisk pozawojskowych na los weteranów.

Tekst: N. Trzeciak, zdjęcia: S. Guzowska, D. Grzymska