Święto Wojska Polskiego

Uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

32 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Sylwia Guzowska
W dniu Święta Wojska Polskiego odbyła się Uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczyli w niej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda i kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP. Żandarmerię Wojskową reprezentował gen. dyw. Tomasz Połuch.
Centralne obchody żołnierskiego święta na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się od podniesienia proporca Prezydenta RP oraz flagi państwowej na maszt, a także odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Witając przybyłych na uroczystość gości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podziękował za obecność Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP.

Panie Prezydencie, Święto Wojska Polskiego to dzień ważny dla całej rodziny wojskowej. Jeszcze raz dziękuję za obecność i serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w uroczystości. Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi, że dziś po południu odwiedzi także jeden z pikników wojskowych „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – powiedział szef MON.

Z okazji Święta Wojska Polskiego Prezydent RP podziękował za służbę nie tylko żołnierzom, ale również ich rodzinom. Podkreślił, że one współsłużą Rzeczypospolitej przez to, że tworzą rodzinę, w której żyje żołnierz, że zapewniają mu to, co najważniejsze – wsparcie i poczucie, że ktoś na niego czeka. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował także ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, jego współpracownikom, dowódcom Wojska Polskiego za działania, jakie podejmują na rzecz modernizacji wojska. Wyraził też nadzieję, że zadanie to będzie kontynuowane i rozwijane.

Święto Wojska Polskiego to przede wszystkim współczesność i przyszłość. To obecni tutaj żołnierze i pracownicy wojska. To ich rodziny, ich najbliżsi. To bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. To wreszcie także w szerszym wymiarze bezpieczeństwo Europy i świata. Dziś te sojusze, wierzę w to głęboko, są mocne. Co trzeba podkreślić, te sojusze często pisane są krwią żołnierzy – powiedział prezydent.

W centralnych uroczystościach wzięli udział żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W ramach pokazów lotniczych z okazji Święta Wojska Polskiego nad pl. Piłsudskiego przeleciały po trzy samoloty TS-11 Iskra i M-346 Bielik oraz myśliwce F-16 Jastrząb. W trakcie obchodów odczytano Apel Pamięci oraz oddano salut armatni.

Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wraz z delegacją złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów, po czym zgromadzeni warszawiacy oraz turyści zostali zaproszeni na piknik na pl. Piłsudskiego lub przemarsz wraz z żołnierzami i Orkiestrą Reprezentacyjną WP na piknik do Muzeum Wojska Polskiego.

Nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości zorganizowanych z okazji Święta Wojska Polskiego czuwali żołnierze z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
 
Sylwia Guzowska