„Projekt Wojownik” w Oddziale Specjalnym ŻW w Mińsku Mazowieckim

56 zdjęć w galerii
W dniach 21-22 lutego 2023 r. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim był gospodarzem 36. edycji „Projektu Wojownik”. Uczestnicy trenowali kickboxing, jiu jitsu i boks pod okiem najlepszych zawodników, m.in. Mateusza „Don Diego” Kubiszyna, mistrza świata w kickboxingu.
„Projekt Wojownik” to cykl zajęć sportowo-edukacyjnych skierowany do weteranów działań poza granicami państwa, rodzin poległych żołnierzy oraz instruktorów prowadzących zajęcia z wychowania fizycznego.

Uroczystego otwarcia 36. edycji „Projektu Wojownik” dokonali: komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim płk Jacek Kazimierski oraz dyrektor Centrum Weterana mjr dr Katarzyna Rzadkowska. „Wojownicy” przed przystąpieniem do zajęć sportowych wysłuchali wykładu trenera personalnego Artura Jobdy na temat metodyki treningu w sportach walki. Uroczystość uświetnił występ st. szer. Witolda Ostynowicza znanego jako „Vito WS”, który wykonał utwór „Granica”.

W „Projekcie Wojownik” w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim udział wzięli żołnierze weterani oraz instruktorzy sztuk walki z jednostek wojskowych w całym kraju.

- Zainteresowanie 36. edycją „Projektu Wojownik”  było bardzo duże. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 60 chętnych z 29 jednostek wojskowych. To dla nas ogromne wyróżnienie, że Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim może być gospodarzem tego wyjątkowego przedsięwzięcia – mówi komendant mińskiego Oddziału Specjalnego ŻW.

W pierwszym dniu treningi dla uczestników „Projektu Wojownik” poprowadzili licencjonowany instruktor boksu i kickboxingu Patryk Krystman, kpr. Karol Brzostowski, żołnierz 5 Lubuskiego Pułku Artylerii i posiadacz czarnego pasa brazylijskiego jiu jitsu oraz trener personalny Artur Jobda. Intensywnym treningom towarzyszyła doskonała, sportowa atmosfera podgrzewana przez prowadzącego st. szer. Witolda Ostynowicza.

- W „Projekcie Wojownik” biorę udział pierwszy raz i jestem pod ogromnym wrażeniem. Wszystko jest bardzo profesjonalnie zorganizowane. Na co dzień trenuję krav magę, a tutaj najbardziej podobały mi się zajęcia z kickboxingu – zaznacza Liliana Czaja z 35 WOG w Krakowie.

W drugim dniu projektu uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję stanąć „oko w oko” z trzykrotnym mistrzem świata w kickboxingu. Gorąco przywitany Mateusz „Don Diego” Kubiszyn, kickbokser, bokser i strażak, poprowadził trening z kickboxingu i boksu. Mistrz podzielił się swoim doświadczeniem, udzielając indywidualnych wskazówek. Na zakończenie spotkania „Don Diego” opowiedział żołnierzom o swoich najtrudniejszych walkach i odpowiedział na pytania.

- Bardzo mnie cieszy, że mogłem poprowadzić trening dla żołnierzy i weteranów. Poziom uczestników był zróżnicowany. Każdy w 1 dyscyplinie czuje się lepiej niż w innej. Trening został przygotowany tak, aby każdy „wojownik” mógł zaczerpnąć z niego coś dla siebie i korzystać z tego doświadczenia w przyszłości – mówi Mateusz „Don Diego” Kubiszyn.

36. edycja „Projektu Wojownik” z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników. Według tych, którzy brali udział w projekcie kolejny raz, to jedna z najlepszych edycji. Z kolei ci, którzy dopiero zostali „wojownikami”, z niecierpliwością czekają na następne spotkania.
***
Celem „Projektu Wojownik” jest integracja weteranów misji, motywacja do samodoskonalenia, rozwijanie zainteresowania sztukami walki jako dyscypliną kształtującą charakter, odporność fizyczną i psychiczną, a także zwrócenie uwagi środowisk pozawojskowych na los weteranów i ich poświęcenie służbie. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. 


Tekst i zdjęcia: Natalia Trzeciak