Podwójny sukces reprezentantów Żandarmerii Wojskowej

4 zdjęć w galerii
19 listopada 2021 r. odbył się XVIII Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria” im. ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, długoletniego kapelana garnizonu brzeskiego.
Do udziału w konkursie zorganizowanym już po raz 18 przez Klub 1 Pułku Saperów w Brzegu zaproszeni byli żołnierze Wojska Polskiego oraz dzieci i młodzież uczęszczający do wojskowych domów kultury. Celem konkursu było popularyzowanie poezji patriotycznej i religijnej, krzewienie kultury mowy polskiej i promowanie sztuki żywego słowa w środowisku wojskowym oraz uczczenie pamięci kapelana brzeskich saperów ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka.

W konkursie wystartowało 69 uczestników w trzech kategoriach wiekowych oraz w kategorii żołnierze. Zadaniem było wyrecytowanie przygotowanego wiersza o tematyce patriotycznej lub religijnej. Żandarmeria Wojskowa w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Patriotycznej i Religijnej odniosła podwójny sukces. W kategorii szkół ponadpodstawowych II miejsce zajęła Julia Głażewska z Klubu Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Zaprezentowała wiersz Marii Konopnickiej pt. „Przed sądem”, którego interpretację przygotowała pod okiem kierownika Klubu p. Mirosławy Trędy. Uzdolniona artystycznie Julia już wcześniej z sukcesem reprezentowała Klub CSŻW, m.in. w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Udział w konkursie poezji patriotycznej dla młodej artystki był nie tylko wyzwaniem recytatorskim, ale też dostarczył wielu niezapomnianych emocji i wyjątkowych wrażeń.

W kategorii żołnierze rywalizowali wojskowi z całej Polski, m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowej Akademii Technicznej i Marynarki Wojennej. Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej reprezentował w konkursie st. szer. Rafał Bielicki z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej. Żandarm za recytację wiersza własnego autorstwa pt. „Patriota” zajął  4 miejsce i otrzymał wyróżnienie specjalne od jury konkursu. - Po raz pierwszy spróbowałem swoich sił w konkursie poetyckim. Wiersz „Patriota” napisałem specjalnie na Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej. Poziom recytatorski był naprawdę wysoki, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i żołnierzy. Nie spodziewałem się, że spośród tylu uczestników jury tak wysoko oceni mój wiersz. Bardzo się cieszę z osiągniętego wyniku. Już pracuję nad wierszem, z którym chciałbym wystartować w konkursie w przyszłym roku - mówi st. szer. Rafał Bielicki.

Gratulujemy obojgu laureatom i mamy nadzieję, że ich sukcesy będą inspiracją do rozwijania pasji artystycznych i twórczości poetyckiej dla żołnierzy i środowiska cywilnego Żandarmerii Wojskowej.


N. Trzeciak