Piknik wojskowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Żandarmerii Wojskowej

Piknik wojskowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Żandarmerii Wojskowej

8 zdjęć w galerii
11 listopada 2021 roku w Istebnej odbył się piknik wojskowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowany przez Wójta Gminy Istebna przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.
W ramach uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości złożono kwiaty przed pomnikami znajdującymi się na terenie gminy Istebna, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz przygotowano program artystyczno-kulturalny, który został zaprezentowany w amfiteatrze „Pod Skocznią”.

Dużym zainteresowaniem cieszył się piknik wojskowy, w którym wzięli udział żołnierze z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie oraz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Żandarmi zaprezentowali sprzęt i wyposażenie wykorzystywane podczas służby patrolowej, specjalistyczne pojazdy służbowe oraz symulatory wykorzystywane w działalności profilaktycznej, tj, jazdy 3D i dachowania oraz alkogogle. Dodatkowo uczestnicy pikniku zainteresowani służbą w formacji, mogli dowiedzieć się, jakie kryteria musi spełniać kandydat do służby w ŻW i na czym polega proces kwalifikacji.

Podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Istebnej komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. Tomasz Połuch otrzymał z rąk dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa dr. hab. Pawła Huta „Cieszyńską Nike”, statuetkę przyznawaną za szczególne kultywowanie polskich tradycji niepodległościowych.

Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości zostały zwieńczone pokazem sztucznych ogni z okazji jubileuszu 400-lecia Istebnej i Jaworzynki.

Tekst: Paulina Jawień, foto: OŻW Kraków, Czesław Gamrot/Zwrot