Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

18 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Sylwia Guzowska
W ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2022 roku na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się w uroczystość podniesienia biało-czerwonej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i dowódcy Wojska Polskiego. Żandarmerię Wojskową reprezentował gen. dyw. Tomasz Połuch.

Na placu Zamkowym odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a na wieży zegarowej Zamku Królewskiego podniesiono biało-czerwoną i odegrano warszawski hejnał. Na zakończenie uczestniczący w ceremonii żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego wzięli udział w defiladzie.

Po ceremonii Para Prezydencka rozdawała zebranym na placu uczestnikom uroczystości flagi państwowe.

Nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwali żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne.
 
Dlaczego uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego odbywa się o godzinie 11.15?
We wrześniu 1939 roku, kiedy Hitler zarządził zbombardowanie Warszawy, płonął również Zamek Królewski, a zegar na wieży zatrzymał się o 11.15. Przez 5 lat okupacji niemieckiej w Warszawie wskazywał tę właśnie godzinę, aż do całkowitego zniszczenia podczas powstania warszawskiego. Kiedy w 1974 roku wyremontowany zegar oddawano do użytku – został uruchomiony o symbolicznej już godzinie – 11.15.
 
Sylwia Guzowska