231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

28 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Sylwia Guzowska
Komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. Tomasz Połuch uczestniczył w centralnych obchodach Święta Narodowego 3 Maja, które odbyły się na placu Zamkowym w Warszawie.
W uroczystościach zorganizowanych z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczestniczyli m.in. Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą, marszałkowie, senatorowie i posłowie, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP.

Uroczystości na placu Zamkowym rozpoczęły się od złożenia meldunku Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP Andrzejowi Dudzie przez generała Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ważnym elementem obchodów było odczytanie preambuły Konstytucji 3 maja. Całość dopełnił pluton salutowy, który przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa oddał 21 salw armatnich.

W okolicznościowym wystąpieniu Prezydent RP nawiązał do obecnej sytuacji, szczególnie do wojny w Ukrainie oraz pomocy, jakiej udzielają nasi rodacy potrzebującym sąsiadom.

- Dzisiaj, w święto 231 rocznicy Konstytucji majowej, w tak niezwykle zmienionej rzeczywistości w stosunku do tego, co oglądaliśmy do tej pory, po odzyskaniu pełnej niepodległości i suwerenności po 1989 roku, wobec tej wielkiej wojny, jaka toczy się poza za naszymi granicami, stoję tutaj ze wzruszeniem. I chcę wam moi kochani, najdrożsi Polacy podziękować za coś, co jest żywym zaręczeniem obojga narodów. Za to coście w ostatnim czasie uczynili - powiedział Prezydent RP.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP szczególne słowa podziękowań skierował do żołnierzy i ich bliskich.

- Dziękuję wszystkim polskim żołnierzom, wszystkim tym, którzy w ostatnim czasie ofiarnie służą Rzeczypospolitej, poświęcając swój czas, swoje zdrowie. Dziękuję ich rodzinom, dziękuję za tę służbę dla Polski z całego serca – powiedział Andrzej Duda.

Na zakończenie uroczystości placem Zamkowym przedefilowały pododdziały i poczty sztandarowe, a Prezydent RP wraz z Pierwszą Damą oraz uczestnicy obchodów przeszli ulicami Starego Miasta do Pałacu Prezydenckiego.

Nad bezpieczeństwem uczestników centralnych obchodów Święta Narodowego 3 Maja i niezakłóconym przebiegiem uroczystości czuwali żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
 
*****

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.


Sylwia Guzowska