Ćwiczenie RENEGADE/SAREX-21

Ćwiczenie RENEGADE/SAREX-21

24 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Sylwia Guzowska
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej uczestniczyli w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym pk. RENEGADE/SAREX-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na lądzie i morzu.
Ćwiczenie RENEGADE/SAREX-21 odbyło się w dniach 17-21 maja 2021 roku w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej, na Bałtyku oraz na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Jego głównym celem było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego do przeciwdziałania różnego rodzaju sytuacjom kryzysowym.

W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostały cztery epizody. Pierwszy dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym. Drugim była operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Kolejne dwa epizody były związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych.

Podczas tegorocznej edycji ćwiczenia wydzielone siły i środki Żandarmerii Wojskowej zrealizowały zadania antyterrorystyczne w ramach przeciwdziałania zagrożeniom typu RENEGADE. Ponadto żandarmi zabezpieczali miejsca katastrof lotniczych. Działania podjęte w ramach ćwiczenia potwierdziły przygotowanie i gotowość Żandarmerii Wojskowej do realizacji zadań wynikających z Ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz skutecznego współdziałania w przedmiotowym obszarze z przedstawicielami innych służb i instytucji.

W ćwiczeniu pk. RENEGADE/SAREX-21 uczestniczyło ponad 1000 żołnierzy i przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, czyli Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż oraz podchorążowie uczelni wojskowych.
 

Sylwia Guzowska