II Rajd Motocyklowy Weterana

Oddali hołd poległym na misjach

13 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Szymon Toton
20 maja przed warszawskim kompleksem ŻW odbyła się zbiórka motocyklistów do udziału w drugim etapie 2. Rajdu Motocyklowego Weterana.
Organizatorem 2. Rajdu Motocyklowego Weterana jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Celem wydarzenia jest oddanie hołdu poległym i zmarłym na misjach, a także integracja środowiska weteranów, upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa oraz zwrócenie uwagi środowisk pozawojskowych na los weteranów. Od początku maja przez prawie 30 dni uczestnicy rajdu na terenie całego kraju oddają hołd poległym i zmarłym na misjach, odwiedzając miejsca ich spoczynku i zapalając znicze na grobach. W rajdzie od początku uczestniczą członkowie Żandarmskiego Klubu Motocyklowego.

20 maja spotkanie motocyklistów - weteranów operacji poza granicami państwa, żołnierzy Wojska Polskiego i przedstawicieli innych służb - rozpoczęło się od zapalenia znicza przed pomnikiem „W hołdzie Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”. Następnie, po podpisaniu deklaracji udziału, uczestnicy rajdu przejechali na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie oddali hołd śp. st. sierż. sztab. Lucjanowi Skrzekowi, który 17 lipca 1978 r. odszedł na wieczną wartę podczas misji UNDOF w Syrii. Modlitwę razem z mundurowymi odmówił kapelan Żandarmskiego Klubu Motocyklowego, weteran misji na Bałkanach ks. ppłk Ireneusz Biruś. Motocykliści spotkali się także z córką ś.p. st. sierż. sztab. Lucjana Skrzeka.

Rajd Motocyklowy Weterana zakończy się 29 maja - w Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Do tego czasu uczestnicy odwiedzą miejsca spoczynku 127 poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120 żołnierzy,  cywilnego ratownika medycznego, 5 policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa. 

Tekst: Natalia Trzeciak, foto: Szymon Toton