None

Dzień Flagi RP

23 zdjęć w galerii
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej oddali hołd Biało-Czerwonej.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Data nawiązuje do wydarzeń z 2 maja 1945 r., kiedy w czasie bitwy o Berlin polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa.

Żołnierze Wojska Polskiego w tym roku w sposób szczególny oddali hołd fladze RP i naszym narodowym barwom. 2 maja o godzinie 10:00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpiło uroczyste podniesienie flagi RP przez żołnierzy Wojska Polskiego na 36 masztach ustawionych w kontur Polski. Asystę honorową do uroczystego podniesienia flagi RP współtworzyli żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

W ceremonii uczestniczyli: minister obrony narodowej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych RP. Żandarmerię Wojskową reprezentował komendant główny ŻW gen. bryg. Tomasz Połuch. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że pod biało-czerwoną flagą każdego dnia służą, w kraju oraz na misjach, polscy żołnierze.

- Bądźmy wdzięczni za służbę naszych żołnierzy pod flagą biało-czerwoną. Szanujmy Wojsko Polskie, szanujmy biało-czerwoną – powiedział minister.

Flaga RP towarzyszy nam podczas podniosłych wydarzeń i uroczystości, ale także w dniach żałoby po stracie wybitnych i zasłużonych Polaków. Polska flaga jako symbol narodowy jest prawnie chroniona – należy traktować ją z szacunkiem i prezentować wedle określonych reguł.

Uroczyste obchody Dnia Flagi zabezpieczali prewencyjnie żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Tekst i zdjęcia: N. Trzeciak