Udzielił pomocy wartownikowi

Dobra robota na dzień dobry

Autor zdjęcia: Sylwia Guzowska
Dzięki błyskawicznej i zdecydowanej interwencji st. szer. Dawida Kowalkowskiego z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy przygnieciony bramą wartownik bardzo szybko otrzymał profesjonalną pomoc.
Do nieszczęśliwego wypadku doszło rankiem 24 stycznia br. przy bramie wjazdowej do Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy. Pracownik ochrony podczas ręcznego przesuwania bramy teleskopowej został przez nią przygnieciony. Wołanie o pomoc usłyszał idący na służbę st. szer. Dawid Kowalkowski. Żołnierz Żandarmerii Wojskowej natychmiast przystąpił do działania.

W pierwszej kolejności nawiązał kontakt z poszkodowanym i sprawdził jego parametry życiowe. Następnie chciał podnieść bramę, jednak ta okazała się zbyt ciężka. Używając radiostacji wartownika, wezwał jego współpracowników. Po uwolnieniu mężczyzny żandarm polecił dowódcy ochrony powiadomić służby ratownicze, a sam zadzwonił do oficera dyżurnego miejscowego oddziału Żandarmerii Wojskowej, by poinformować o zaistniałym zdarzeniu.

Chwilę później wartownik został przetransportowany przez pogotowie ratunkowe do Szpitala Uniwersyteckiego im. Jana Biziela w Bydgoszczy. Natomiast żołnierz Żandarmerii Wojskowej udał się na służbę. Jego drobne spóźnienie z pewnością zostało usprawiedliwione.

Postawa st. szer. Dawida Kowalkowskiego potwierdziła, że żandarmem jest się 24 godziny na dobę, a udzielanie pomocy potrzebującym jest dla żołnierzy Żandarmerii Wojskowej priorytetem.
 

Tekst i zdjęcie: Sylwia Guzowska