Dzień Pamięci

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

12 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Sylwia Guzowska
21 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Tego dnia pamiętamy o wszystkich, którzy oddali życie, służąc z dala od Ojczyzny.
Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczne obchody Dnia Pamięci mają symboliczny wymiar. Delegacja Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej udała się do Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, by zapalić znicze przy znajdujących się na Ścianie Pamięci tabliczkach z nazwiskami poległych żandarmów.

Dzień Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa został ustanowiony Decyzją nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 r. w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii zagranicznych operacji. 21 grudnia 2011 r. zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Polegli wówczas mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

Od 1953 r., gdy po raz pierwszy Polska wzięła udział w zagranicznej operacji wojskowej, poległo 120 żołnierzy i 1 pracownik wojska. Tabliczki z ich nazwiskami znajdują się na Ścianie Pamięci przy Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Trzy tabliczki upamiętniają żandarmów: kpr. Grzegorza Bukowskiego, sierż. Marcina Pastusiaka i st. chor. Wiesława Cabana.

Cześć Ich Pamięci!

Kapral Grzegorz Bukowski
Urodził się 30 marca 1981 r. w Olsztynie. Służbę wojskową rozpoczął w 2001 r. jako elew Szkoły Młodszych Specjalistów Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu. Od 2005 r. służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W 2007 r. brał udział w misji w Bośni i Hercegowinie. W składzie VII zmiany PKW Afganistan był kierowcą w Zespole Doradczo-Szkoleniowym ds. Policji. Poległ 15 czerwca 2010 r. w bazie Warrior raniony odłamkami eksplodującego pocisku. Został pośmiertnie awansowany do stopnia kaprala i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego. Śp. kpr. Grzegorz Bukowski był kawalerem.

Sierżant Marcin Pastusiak
Urodził się w 14 listopada 1985 r. w Łodzi. Zasadniczą służbę wojskową odbył w Mazowieckim Oddziale Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Od 2008 r. służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim na stanowisku patrolowy – celowniczy. W 2008 r. realizował zadania w ramach misji UNIFIL w Libanie. Uczestniczył w misji PKW w Afganistanie, gdzie był młodszym operatorem w Operacyjnym Zespole Doradczo-Łącznikowym ds. Policji. Poległ 22 stycznia 2011 r. w wyniku wybuchu miny pułapki. Został pośmiertnie awansowany do stopnia sierżanta i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdą Afganistanu. Śp. sierż. Marcin Pastusiak pozostawił mamę i narzeczoną.

Starszy chorąży Wiesław Caban
Urodził się w 1959 r. W roku 1980 został powołany do zasadniczej służby wojskowej. Służbę zawodową rozpoczął w 1982 r. Służył w Oddziale Żandarmerii Wojskowej Garnizonu Stołecznego. W 1991 r. rozpoczął służbę w ramach misji UNDOF w Syrii. Zginął tragicznie 10 marca 1992 r. Śp. st. chor. Wiesław Caban zostawił żonę i dwoje dzieci.


Sylwia Guzowska