None

XXVIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

6 zdjęć w galerii
8 września rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, na którym swoje pojazdy i sprzęt prezentuje Żandarmeria Wojskowa, w tym roku obchodząca 30 rocznicę swojego powstania.
W uroczystej inauguracji XXVIII MSPO w Kielcach w imieniu komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej uczestniczył zastępca komendanta głównego ŻW gen. bryg. Robert Jędrychowski.

W tegorocznej edycji targów pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestniczy 185 firm z 15 państw świata. Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej prezentowane są śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt lotniczy, obrony powietrznej czy wojsk chemicznych. W tym roku targom towarzyszy Brytyjska Wystawa Narodowa.  

Jak co roku ogromną popularnością cieszy się Wystawa Sił Zbrojnych RP, w ramach której najnowsze pojazdy, broń i wyposażenie służbowe prezentują żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Dla odwiedzających ŻW przygotowała pojazdy interwencyjne: pojazd opancerzony SandCat przeznaczony m.in. do prowadzenia działań antyterrorystycznych, quad Polaris RZR XP4 1000 wykorzystywany w czasie prowadzenia dalekiego rozpoznania i działań szturmowych i quad Polaris Sportsman 570 X2 przeznaczony m.in. do zabezpieczenia terenów trudnodostępnych, a także robota pirotechnicznego PIAP IBIS.

Żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie prezentują również uzbrojenie i sprzęt wykorzystywane przez żołnierzy Wydziału Działań Specjalnych i Wydziału Ochrony, zaś żołnierze z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie sprzęt do realizacji zadań prewencyjnych.

Z okazji obchodzonej w tym roku 30 rocznicy ustanowienia Żandarmerii Wojskowej na odwiedzających czekają także specjalne pamiątkowe gadżety z logo ŻW.

Nad bezpieczeństwem uczestników targów czuwają żołnierze Żandarmerii Wojskowej, którzy zapewniają także bezkolizyjne przemieszczanie się pojazdów i sprzętu wojskowego.

Tekst: N. Trzeciak, zdjęcia: st. chor. sztab. R. Szymańczyk