None

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

5 zdjęć w galerii
1 września 2020 roku na Westerplatte odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej z udziałem Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej, żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów i harcerzy. W uroczystościach uczestniczył komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch.
Uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego przez Ministra Obrony Narodowej wraz z kadrą dowódczą oraz zapalenie zniczy w miejscach ekshumacji żołnierzy, którzy polegli w obronie Westerplatte. Punktualnie o godzinie 4:45 – godzinie niemieckiego ataku na polską Wojskową Składnicę Tranzytową 1 września 1939 r. – zawyły syreny alarmowe.

- To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem, symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy. Dla całego świata jest przestrogą przed tym, co oznacza imperializm, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły, albowiem pociągnęły za sobą tragedie narodów, pociągnęły za sobą miliony ludzi, którzy polegli albo zostali zamordowani, pociągnęły za sobą holokaust i wszystko to, co najstraszniejsze stało się w okresie II wojny światowej - powiedział podczas uroczystości Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, prezydent Andrzej Duda.

Szczególnym momentem tegorocznych obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. Po raz pierwszy wybrzmiał również skomponowany przez Wojsko Polskie Marsz Bohaterów Westerplatte.

Hołd Bohaterom złożono odczytując Apel Pamięci oraz oddając salut armatni. Po odczytaniu przez harcerzy przesłania Westerplatte i wspólnej modlitwie delegacje żołnierzy Wojska Polskiego złożyły wieniec od narodu pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Tekst: N. Trzeciak, zdjęcia: st. szer. Wojciech Król/COMON