komunikat ŻW

Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy

Podoficer z Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie w czasie wolnym zatrzymał nietrzeźwego kierowcę.
Do zdarzenia doszło 7 czerwca 2020 roku w Kostrzynie nad Odrą na drodze krajowej nr 22. Uwagę żandarma zwrócił jadący przed nim pojazd, który na odcinku 3 kilometrów wykonywał niebezpieczne manewry, stwarzając realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Sposób poruszania się auta wskazywał, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu.

Żołnierz w bezpieczny sposób doprowadził do zatrzymania pojazdu i powiadomił operatora 112 o zdarzeniu. W międzyczasie zatrzymany mężczyzna zasnął za kierownicą samochodu. Żandarm wyłączył silnik i wyjął kluczyki ze stacyjki.

W trakcie oczekiwania na Policję pasażer osobówki wykonał telefon, po którym przyjechał jego znajomy. Mężczyźni próbowali przenieść śpiącego kierowcę do drugiego pojazdu, by wspólnie opuścić miejsce zatrzymania. Widząc tę sytuację, żandarm niezwłocznie przystąpił do działania. Poinformował, że jest żołnierzem Żandarmerii Wojskowej i polecił mężczyznom pozostanie na poboczu. Zapobiegł również ucieczce kierowcy, który po obudzeniu się, podjął próbę oddalenia się.

Po przybyciu Policji kierowca został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które wykazało 3 promile.


Sylwia Guzowska