Żandarmi dzielą się krwią

Żandarmi dzielą się krwią

4 zdjęć w galerii
W związku z pandemią COVID-19 centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa borykają się z gwałtownym zmniejszeniem krwiodawców, co powoduje topnienie zapasów krwi.
Krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Choć większość planowanych zabiegów została odwołana, tysiące pacjentów po wypadkach, przeszczepach i w czasie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi. Na apel centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa z zaangażowaniem odpowiedzieli żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Dla wielu decyzja o oddaniu krwi była naturalna, gdyż w szeregach formacji nie brakuje żołnierzy, którzy krwiodawcami są większość swojego życia. Wśród uczestników akcji nie zabrakło jednak żandarmów, którzy oddali krew po raz pierwszy.

Od pewnego czasu myślałem, by zostać honorowym krwiodawcą. Uważam, że to super sprawa, bo dając od siebie tak niewiele, można uratować komuś życie. Teraz, w tej wyjątkowej sytuacji, zrobiłem ten krok – oddałem krew i jestem z siebie dumny – powiedział podoficer z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu, dodając, że będzie regularnie odwiedzał najbliższe centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Pamiętajmy, że krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić.
 
 
Linki z informacjami dla potencjalnych krwiodawców

Apel do krwiodawców:
Informacja dla krwiodawców:
Jak przygotować się do oddania krwi: