atak na osobę ochranianą

Festiwalowo-piknikowy PGE Narodowy

48 zdjęć w galerii
W sobotę na PGE Narodowym wojsko i służby podległe MSWiA przygotowały dla społeczeństwa szereg atrakcji. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej zaprezentowali pojazdy i sprzęt specjalistyczny oraz pokaz ochrony VIP-a.
Z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO 5 października 2019 roku odbył się Festiwal Orkiestr w Mundurach, któremu towarzyszył piknik wojskowy. Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy w hołdzie marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wystąpienia inaugurującego Festiwal Orkiestr w Mundurach podkreślił, że Kornel Morawiecki był jednym z twórców wolności Polaków. – Ta nasza wolność to przede wszystkim bezpieczeństwo – powiedział szef MON. – Dziś Polska jest bezpieczna dlatego, że jesteśmy w najpotężniejszym sojuszu, w NATO. Znaleźliśmy się w sojuszu ze względu na to, że dysponujemy siłą militarną, że Wojsko Polskie jest świetnie wyszkolone, że jest sprawnie dowodzone – akcentował minister.
 
Podczas dwugodzinnego festiwalu zagrało blisko 400 muzyków z siedmiu orkiestr. Repertuar obejmował ponad 130 fragmentów pieśni patriotycznych i współczesnych melodii. Ciekawym elementem wydarzenia były pokazy wyszkolenia wojska i Policji. Żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie przygotowali niezwykle dynamiczny pokaz działania podczas ataku na osobę ochranianą. Żandarmska prezentacja wyszkolenia żołnierzy Wydziału Ochrony wzbudziła duże zainteresowanie uczestników imprezy i została nagrodzona gromkimi oklaskami.
 
Żandarmi obecni byli również na koronie stadionu, gdzie wojsko, Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna prezentowały najnowocześniejszy sprzęt – pojazdy kołowe i gąsienicowe oraz wyposażenie indywidualne żołnierzy i funkcjonariuszy. Swoje narzędzia pracy z dumą prezentowali także żandarmi.
 
Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zaprezentował Mobilne Centrum Monitoringu, Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej wystawił pojazdy interwencyjne, w tym motocykl KAWASAKI, a Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim – ambulans kryminalistyczny. Miłośnicy uzbrojenia tłumnie odwiedzali ekspozycję Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, który zaprezentował broń będącą na wyposażeniu żołnierzy jednostki.
 
Piknik był również świetną okazją do prowadzenia działań profilaktycznych. Żołnierze Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, przy użyciu symulatora dachowania i symulatora jazdy 3D, uświadamiali uczestnikom pikniku, jak skutecznie i realnie zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
 
Impreza plenerowa na PGE Narodowym umożliwiła żołnierzom Żandarmerii Wojskowej nie tylko zaprezentowanie społeczeństwu pojazdów interwencyjnych, sprzętu specjalistycznego oraz indywidualnego wyposażenia żandarma, ale przede wszystkim bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy podczas indywidualnych rozmów z żandarmami mogli przekonać się, że Żandarmeria Wojskowa, która w przyszłym roku będzie świętować 30-lecie powstania, jest formacją nowoczesną, świetnie wyposażoną i przygotowaną, by nieść pomoc nie tylko dowódcom i żołnierzom, ale przede wszystkim polskiemu społeczeństwu.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska