Inspektorzy ruchu drogowego w akcji

Inspektorzy w akcji

34 zdjęć w galerii
W dniach 3 – 6 września 2019 roku w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej odbył się trzeci, ostatni etap kursu „Użycie pojazdów uprzywilejowanych w czasie przemieszczania się kolumn pojazdów Sił Zbrojnych RP”.
Do szkolenia przystąpić mogli żołnierze ŻW, którzy pozytywnie ukończyli dotychczasowe etapy realizowane w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz część praktyczną w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W Szczytnie, po ugruntowaniu wiedzy teoretycznej, żandarmi odbyli szkolenie na symulatorze pojazdu uprzywilejowanego. Żołnierze uczyli się właściwie przemieszczać pojazdami w warunkach typowych i ekstremalnych, wykorzystując technikę komputerową mogącą podgrywać kilkaset różnych zdarzeń. Poznali zachowanie pojazdu w ruchu w przypadku awarii: układów hamulcowych, zawieszenia, elektrycznych oraz właściwego działania w przypadku zagrożenia dla ochranianej kolumny VIP.

Kolejny etap szkolenia odbył się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Pod okiem doświadczonej kadry dydaktycznej żandarmi trenowali technikę i taktykę jazdy pojazdami służbowymi. Inspektorzy Ruchu Drogowego doskonalili m.in. dobranie właściwej pozycji za kołem kierownicy, działanie systemów wspomagających, właściwości kierowania pojazdem z napędem na oś przednią, tylną oraz układu typu 4x4. Umiejętności te wykorzystywali następnie do bezpiecznego i szybkiego pokonywania wyznaczonej trasy na torze Autodrom w skręcie szosowym i manewrowym.

Kolejnym, ostatnim etapem szkolenia było działanie praktyczne w ruchu miejskim, poprzedzone testem teoretycznym. Żołnierze kierowali pojazdami uprzywilejowanymi w kolumnach po wyznaczonych trasach na terenie odpowiedzialności Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Inspektorzy ŻW doskonalili swoje umiejętności z zakresu działania podczas właściwego podjazdu pod obiekty, podjęcia VIP-a, prowadzenia kolumny VIP oraz łączności. Następnie w sposób dynamiczny, wykorzystując techniki skrętu szosowego, uczestnicy ćwiczyli jazdę po płycie poślizgowej, gdzie kierownik zajęć podnosił poziom trudności, zmniejszając odległości w kolumnach i umieszczając przeszkody występujące w warunkach realnych.

Wszyscy kursanci pokazali wysoki poziom wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Na szczególne wyróżnienie zasłużył st. kpr. Piotr Skwarek z Sekcji Ruchu Drogowego Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, który osiągnął najlepsze wyniki podczas wszystkich etapów.

Szczególne podziękowania kierujemy do Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, którzy wspierali kadrę CSŻW w szkoleniu.

Tekst: kpt. Michał Cichawa, zdjęcia: kpt. Michał Cichawa, Katarzyna Wójcik, Łukasz Broda