Joint Warfighting Assessment

JWA jest najważniejszym wydarzeniem szefa sztabu armii USA, które zapewnia armii osiągnięcie gotowości do szkolenia, przyszłego rozwoju sił i interoperacyjności z międzynarodowymi partnerami. Ćwiczenie zawiera żywe i konstruktywne elementy i odbędzie się w Europie w dniach 13 kwietnia –23 maja. 
 
JWA jest powiązany i zintegrowany z serią ćwiczeń DEFENDER-Europe dowodzonych przez armię amerykańską. 
 
JWA odbędzie się w obszarze szkoleniowym Grafenwoehr w Niemczech, a koncepcje i oceny umiejętności na żywo w Bergen w Niemczech; w Drawsku Pomorskim w Żaganiu w Polsce; symulacje w WPC / Kaiserlautern i Wiesbaden w
Niemczech; oraz CPX w Szczecinie i Elblągu w Polsce; Niemenine, na Litwie i w Adazi na Łotwie;
 
Podczas JWA U.S. Army Europe będzie pełnić rolę dowództwa Komponentu Lądowego Połączonych Sił wraz z Sojuszniczym Korpusem Szybkiego Reagowania (ARRC) i Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim (MNCNE), jako podległe kwatery główne.
  • JWA ocenia koncepcje i możliwości w realistycznym i rygorystycznym środowisku szkoleniowym, aby zbudować gotową, zwinną i zdolną do adaptacji do zagrożeń siłę w przyszłości.
  • JWA to ćwiczenie, które umożliwia natychmiastową informację zwrotną dla żołnierzy i dowódcy na temat pojawiających się koncepcji i możliwości.
  • JWA to ćwiczenie sił w celu oceny pojawiających się koncepcji i zdolności, wspólnej interoperacyjności z sojusznikami i partnerami oraz koncepcji doktryny walki w wielu domenach.
  • JWA rozszerza metody analizy koncepcji poprzez ocenę innowacyjnych rozwiązań w mniej formalnym procesie i bez ograniczeń wynikających z formalnego programu testów.