CZY SZCZEPIONKA JEST OBOWIĄZKOWA? JEŚLI TAK, CZY SĄ JAKIEŚ SANKCJE ZA ODMOWĘ SZCZEPIENIA?

Szczepienia są całkowicie dobrowolne. Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

 

GDZIE MOGĘ SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Rejestrując się na szczepienie, zostanie zaproponowany najbliższy Tobie punkt szczepień. Natomiast listę punktów możesz sprawdzić na https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

 

W JAKI SPOSÓB PRZEBIEGA PROCES SZCZEPIENIA POLAKÓW?

Szczepienia - zgodnie z Narodowym Programem Szczepień - odbywają się etapami:


Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków, lekarze emeryci mający prawo wykonywania zawodu, którzy mają wystawione e-skierowanie w Internetowym Koncie Pacjenta;

 

Etap zero rozpoczął się 27 grudnia 2020 r.


Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia dla osób z tzw. Etapu 1. Na konkretny termin mogą zapisać się:

·         od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat

·         od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

 

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

 

 
CZY DOSTANĘ ZAŚWIADCZENIE, ŻE JESTEM ZASZCZEPIONY?

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

 

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW PO SZCZEPIONCE?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku mogą się pojawić objawy niepożądane, tak również i po szczepieniu mogą one wystąpić. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów po szczepieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

 

PRZESZEDŁEM COVID-19. CZY POWINIENEM SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England) przebycie choroby nie jest przeciwwskazaniem do szczepień.

 

CZY OSOBY UCZULONE MOGĘ PRZYJMOWAĆ SZCZEPIENIA?

Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi szczepień, przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki. Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

 

CZY JAK SIĘ SZCZEPIŁAM NA GRYPĘ NA JESIENI, TO CZY MOGĘ SIĘ TERAZ ZASZCZEPIĆ NA KORONAWIRUSA?

Tak, nawet jest to zalecane. Szczepionka przeciw grypie chroni przed objawami grypy i powikłaniami w przebiegu grypy. Szczepionka przeciw COVID-19 chroni przed objawami COVID-19 wywołanymi wirusem SARS-CoV-2.

Ponadto z badań wynika, że istnieje możliwość występowania koinfekcji, czyli zakażeń wywołanych jednocześnie np. dwoma drobnoustrojami, wirusem grypy i wirusem SARS-CoV-2. Zaszczepienie przeciw grypie i przeciw COVID-19 może uchronić przed dwoma niebezpiecznymi chorobami w okresie trwającego sezonu infekcyjnego.

 

CZY TO, ŻE BIORĘ STALE LEKI (SERCE, CHOLESTEROL ITD.) NIE JEST PRZECIWWSKAZANIEM (MOŻE JAKIŚ LEK/GRUPA LEKÓW ZAWIERA SKŁADNIK, KTÓRY STANOWIŁBY NIEBEZPIECZNE POŁĄCZENIE ZE SKŁADEM SZCZEPIONKI NA COVID-19)?

Nie, przyjmowanie systematyczne leków z powodu chorób przewlekłych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.

 

źródło: Narodowy Program Szczepień