Logistyczne wsparcie ćwiczenia Dragon – 21

18 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kpt. Piotr Płuciennik
Ćwiczenie Dragon – 21 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych RP w tym roku. To również miesiące przygotowań, planowania i organizowania, których efekt można było zobaczyć 8 czerwca, podczas aktywnej fazy ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie.
To czego nie widać na pierwszy rzut oka, to wysiłek logistyków, którzy zapewnili m.in. wyżywienie dla ponad 9400 żołnierzy oraz paliwo dla 800 jednostek sprzętu wojskowego. Swój wkład w to przedsięwzięcie mieli również logistycy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Każdego dnia 30 kucharzy z opolskiej jednostki pracuje w jednej ze stołówek poligonowych, która musiała codziennie wyżywić około 1000 ludzi. Żołnierze z 1 batalionu logistycznego uruchomili również usługi pralnicze w pralni kontenerowej, z których chętnie korzystali wszyscy zakwaterowani na poligonie żołnierze. Również dzięki kierowcom z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej m.in. z 2 batalionu logistycznego i 82 Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu na poligon z macierzystych jednostek wojskowych dotarł ciężki sprzęt gąsienicowy.

Szczególne zadanie logistycy z Opola otrzymali na dzień 8 czerwca. Dla zaproszonych gości oraz uczestników ćwiczenia Dragon – 21 upiekli ponad pół tysiąca bochenków chleba. Posmarowane smalcem kromki chleba oraz ogórek kiszony stały się kulinarną atrakcją tego dnia.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik