Konkurs dla najlepszych kierowców wojskowych rozpoczęty

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Martyna Wróblewska
Wystartowała kolejna edycja Konkursu „Najlepszy Kierowca Wojskowy 2021 roku” organizowanego przez Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk. Przez kolejne dni w Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie k/Grudziądza kierowcy będą walczyć o miano najlepszego kierowcy w Wojsku Polskim.
Komendant Centrum Szkolenia Logistyki, płk Andrzej Dyk powitał zgromadzonych na placu apelowym zawodników oraz zgromadzonych gości.

 – Cieszę się, że tegoroczna rywalizacja odbywać się będzie na terenie Centrum Szkolenia Logistyki. Dziękuję przełożonym za dane zaufanie i zapewniam Państwa, że zawody zostaną przygotowane w oparciu o doświadczenia i wiedzę nabytą przy organizacji konkursów w latach poprzednich – mówił Komendant. Dodał, że „od momentu powstania Centrum Szkolenia Logistyki, czyli od 2011 roku, w Ośrodku Szkolenia Kierowców wyszkolonych zostało ponad 15,5 tysiąca kierowców w ramach 595 kursów”.

- W strukturach Centrum ważną rolę odgrywa Ośrodek Szkolenia Kierowców, w którym rocznie szkolimy 420 kierowców kategorii „C”, 370 kategorii” C+E” i 40 kategorii „D”- kontynuował płk Dyk.

Komendant Centrum zwracając się do zawodników przypomniał, że głównym celem konkursu jest sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, techniki i kultury jazdy na drogach publicznych, jak również w ekstremalnie trudnych warunkach terenowych, a także sprawdzenie umiejętności udzielania przedlekarskiej pomocy medycznej.

Pułkownik Dyk życzył osiągnięcia jak najlepszych wyników w poszczególnych konkurencjach oraz szczęścia w rywalizacji.

Następnie głos zabrał organizator konkursu Szef STiRW-CKRW płk Piotr Szefler. Zaprezentował zgromadzonym szczegółowy przebieg konkursu, który odbywa się po raz siedemnasty.

– „Życzę Wam osiągnięcia jak najlepszym wyników w sportowej walce o zwycięstwo prowadzone w duchu „fair play” zachowując warunki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niech rywalizacja nie przysłoni celu nadrzędnego, jakim jest bezpieczeństwo ruchu drogowego” – dodał Szef STiRW-CKRW, po czym oficjalnie rozpoczął zawody.

***

Głównym celem konkursu jest propagowanie zasad bezpiecznej jazdy oraz kultury ruchu drogowego, wyłonienie najlepszych kierowców Sił Zbrojnych w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej, oraz najlepszego wojskowego kierowcę motocykla. Program zakłada również poszerzanie świadomości oraz doskonalenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego.

W finale konkursu weźmie udział 36 zawodników tworzących 6 zespołów po 6 zawodników (w tym po jednym rezerwowym), reprezentujących:
- Rodzaje Sił Zbrojnych (WLąd, SP, MW);
- Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych;
- Dowództwo Garnizonu Warszawa;
- Żandarmerię Wojskową;
- Wojska Obrony Terytorialnej;

wyłonionych drogą eliminacji w konkursach organizowanych na niższych szczeblach dowodzenia.

Konkurs rozegrany zostanie w jednej grupie osobowej obejmującej żołnierzy i pracowników RON oraz w kategorii drużynowej. Ponadto przeprowadzony zostanie konkurs „Wojskowy Kierowca Motocykla” spośród zaproszonych do udziału 17 zawodników, reprezentujących:
- Wojska Lądowe,
- Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych,
- Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej;
- Wojska Obrony Terytorialnej.

W Konkursie zostaną przeprowadzone testy teoretyczne jak i konkurencje praktyczne.

Najlepsi kierowcy w konkurencji indywidualnej i najlepsze drużyny w klasyfikacji zespołowej, zostaną wyróżnieni pucharami, medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.