Finał Konkursu Najlepszy Wojskowy Kierowca Roku 2021

10 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Damian Kalinowski
W Grupie/Grudziądza zakończył się tegoroczny konkurs na najlepszego kierowcę Polskich Sił Zbrojnych, zwycięzcą został st. sierż. Krzysztof reprezentujący Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Kierowcy z Dowództwa Garnizonu Warszawa zwyciężyli w kategorii drużynowej.
W swoim wystąpieniu Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych cz.p.o. gen. bryg. Artur Kępczyński mówił: „Finał konkursu Wojskowy Kierowca Roku w zasadzie nie ma przegranych, ma tylko zwycięzców.  Gratuluję Wam wszystkim, że dodarliście tutaj. Po wielu eliminacjach, wielu trudach w garnizonach, w swoich jednostkach. Jestem przekonany, że nie było to łatwe. Poziom był bardzo wysoki, a o zajętych miejscach na podium decydowały często szczegóły. Serdecznie Wam gratuluję”.
 
To już kolejne edycja konkursu na najlepszego kierowcę w polskiej armii, co roku do tych zawodów przystępują reprezentacje wszystkich rodzajów sił zbrojnych.  W skład zespołów wchodzą najlepsi zawodnicy wyłonieni w kilku etapowych eliminacjach.
 
Konkurs wymagał od zawodników wszechstronnego przygotowania oraz pełnej koncentracji. Zmagania rozpoczęły się od testu teoretycznego obejmującego zagadnienia z przepisów ruchu drogowego, budowy i eksploatacji pojazdów mechanicznych, zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego oraz wiedzy ogólnej z bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
 
Organizatorzy przygotowali dla zawodników bardzo wymagające konkurencje, między innymi cięcie bali drewnianych piłą ręczną, próbę zwrotności po wyznaczonym odcinku drogi samochodem ciężarowo-osobowym wysokiej mobilności (osobowo-terenowym) typu Honker z zamocowaną przed maską podstawą utrzymującą „talerz” z piłką tenisową na uwięzi, która nie miała prawa spaść, aby zawodnik uniknął punktów karnych. Kolejnym sprawdzianem dla zawodników było udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku czy jazda terenowa samochodem ciężarowo-terenowym Star 266, z zamontowanym zbiorkiem na wodę. Rywalizacja toczyła się także o miano Najlepszego Kierowcy Motocykla. Dla motocyklistów przygotowano tor z przeszkodami, który musieli pokonać na motorze YAMAHA XT 660R.
 
Wszystkie konkurencje indywidualne były częścią składowa klasyfikacji drużynowej.
 
W tych zawodach oceniane były osoby indywidualnie, jak i drużyny. W klasyfikacji zespołowej Finał Konkursu „Wojskowa Drużyna Roku 21”, najlepszy wynik uzyskali żołnierze reprezentujący Dowództwo Garnizonu Warszawa z kierownikiem por. Rafałem Majewskim na czele. Drugie miejsce zajęła drużyna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, której przewodniczył st. chor. szt. Ryszard Ziobro. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Wojsk Lądowych, pod kierunkiem plut. Paweł Szymański.
 
W klasyfikacji indywidualnej „Wojskowego Kierowcy Roku 2021”, pierwsze miejsce zajął st. sierż. Krzysztof Pilarski z Inspektoratu Wsparcia SZ. Kolejno drugie i trzecie miejsce zajęli żołnierze st. szer. Andrzej Kaczmarek i st. szer. Damian Dorosz z Dowództwa Garnizonu Warszawa.
 
W klasyfikacji indywidualnej w konkursie „Wojskowy Kierowca Motocykla Roku 2021” pierwsze miejsce uzyskał sierż. Radosław Pawlukowski z Żandarmerii Wojskowej, drugie miejsce wywalczył szer. Jacek Stuczyński z Wojsk Obrony Terytorialnej, a trzecie zajął st. szer. Mirosław Szyszka z Wojsk Lądowych.
 
 Konkurs na szczeblu centralnym zorganizowany został przez Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, natomiast gospodarzami wydarzenia byli: Centrum Szkolenia Logistyki Grudziądz oraz 13 Wojskowy Oddział Gospodarczy, którzy przygotowali bazę szkoleniową do zabezpieczenie logistyczne przebiegu konkursu.