None

100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

14 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Marek Borawski/KPRP
Pod pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Sekretarza Stanu w MON Marcina Ociepy, odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczyste obchody poprzedziła Msza święta w Bazylice p.w. św. Anny, po której jej uczestnicy przeszli pod Pomnik Czynu Powstańczego. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie przez Dowódcę Garnizonu Opole i 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pułkownika Macieja Siudaka.

Po podniesieniu flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i odegraniu przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu hymnu państwowego,  Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu przypomniał wkład bohaterów Powstań Śląskich w proces kształtowania się granic Polski po odzyskaniu niepodległości. Podkreślił także znaczenie tego regionu dla tworzącej się państwowości – „Górny Śląsk miał absolutnie fundamentalne znaczenie, jako kraina i region przemysłu, jako to miejsce, gdzie był w tamtym okresie najdynamiczniejszy rozwój gospodarczy i który rokował na przyszły rozwój ekonomiczny”.

Następnie Prezydent RP Andrzej Duda wręczył jedną ze stu pamiątkowych tablic „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”, poświęconych setnej rocznicy wybuchu powstania, staroście strzeleckiemu Józefowi Swaczynie. Pozostałe będą przekazane opiekunom miejsc związanych z powstaniami, zarówno na terenie województwa opolskiego, jak i śląskiego.

Apelem Pamięci przywołano również bohaterów Powstań Śląskich, a w celu upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej kompania honorowa 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńca od Narodu przez Prezydenta RP w asyście przedstawicieli lokalnych władz państwowych i samorządowych.

***

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało przez dwa miesiące. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty, znany działacz społeczny. Najcięższe walki miały miejsce w okolicach Góry św. Anny między 21 a 26 maja 1921 roku. W powstaniu wzięło udział ok. 60 tys. Polaków. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, gdy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Jego wybuch przyczynił się do korzystniejszego dla Polski podziału Śląska. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Lubliniec, Królewska Huta (obecny Chorzów), Świętochłowice, Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

kpt. Piotr Płuciennik