None

98. rocznica powstania Rodła

6 zdjęć w galerii
98 lat temu powołano I Dzielnicę Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. Wydarzenie to upamiętniono składając kwiaty pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.
Wybór miejsca złożenia kwiatów nie był przypadkowy, ponieważ pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu znajduje się pamiątkowa tablica zawierająca „Pięć prawd Polaka”. Odwołują się one do najważniejszych wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby i ojczyzny.

1. Jesteśmy Polakami.

2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.

3. Polak Polakowi bratem!

4. Co dzień Polak Narodowi służy.

5. Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle!

Wśród delegacji, które oddały hołd polskim patriotom byli również żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Logistycy wystawili także posterunek honorowy pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.
***
Związek Polaków w Niemczech założony został 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie. Jego celem była walka o prawa mniejszości narodowej ludności polskiej i obrona jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Organizacyjnie Związek początkowo podzielony był na cztery dzielnice, z których w późniejszym okresie funkcjonowania wyodrębniono piątą. I Dzielnica z siedzibą w Opolu w 1924 roku liczyła ponad 5 tys. aktywnych członków. Związek prowadził działalność kulturalną, gospodarczą i polityczną. Jedną z zasług przypisywaną Związkowi jest udział w uratowaniu przed rozbiórką jednego z symboli współczesnego Opola - Wieży Piastowskiej. W okresie II wojny światowej Związek Polaków w Niemczech został zdelegalizowany przez władze III Rzeszy. Członkowie Związku zostali bądź rozstrzelani, bądź umieszczeni w obozach koncentracyjnych, a majątek organizacji został skonfiskowany.

 
kpt. Piotr Płuciennik