Samochód ciężarowo-osobowych Ford Ranger

Autor zdjęcia: Fot. Leszek Chemperek / COMON

Samochód ciężarowo-osobowych Ford Ranger

Ford Ranger w konfiguracji XLT napędzany jest silnikiem wysokoprężnym 2.0 EcoBlue o mocy 125 kW/170 KM, który współpracuje z 6-biegową manualną przekładnią. Napęd 4x4 przenoszony jest za pośrednictwem skrzyni redukcyjnej o dwóch przełożeniach sterowanej elektronicznie z możliwością przełączania napędu 2x4/4x4 w podczas jazdy. Poruszanie się samochodem w trudnych warunkach wspomaga system kontroli trakcji oraz elektronicznie sterowana blokada mechanizmu różnicowego w tylnym moście.
 
Wojskowe Rangery otrzymały stalowe felgi o rozmiarze 16” z wkładkami typu run-flat firmy Hutchinson oraz oponami AT BFGoodrich. Pojazdy wyposażone są również w specjalną zabudowę skrzyni ładunkowej typu hardtop z trzema otwieranymi pokrywami, mocowania do transportu np. kolejowego oraz hak holowniczy. Rangerów będą używać wojska zarówno operacyjne, jak i zabezpieczenia.
 
Ford Ranger XLT  dla Wojska Polskiego miał swoją premierę na XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach gdzie prezentowany był na Wystawie Sił Zbrojnych RP. Pierwsze 100 egzmeplarzy zostało przekazanych 15 grudnia 2020 roku.