Starszy Podoficer Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego

St. chor. szt. Piotr Smuga służbę wojskową rozpoczął w 1991 roku. Po ukończeniu Szkoły Chorążych Personelu Technicznego Wojsk Lotniczych w Oleśnicy został skierowany do 49. Pułku Śmigłowców bojowych w Pruszczu Gdańskim na stanowisko technika klucza/operatora PPK śmigłowca Mi-2. Przez następne lata był kolejno technikiem oraz starszym technikiem klucza eksploatacji uzbrojenia śmigłowca Mi-2 oraz Mi-24. W 2003 roku ukończył kurs WLC w Szkole Podoficerskiej w Grafenworth (Niemcy). Jako starszy technik klucza uczestniczył w IV zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irak w składzie Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej. W latach 2006-2007 st. chor. szt. Piotr Smuga był słuchaczem Akademii Podoficerów Starszych w Fort BLISS (USA). W 2009 uczestniczył w misji szkoleniowej NTMI – IRAK. Od 2010 roku pełnił funkcję Pomocnika Dowódcy ds. Podoficerów w 49. Bazie Lotniczej. W tym czasie był dwukrotnie uczestnikiem misji stabilizacyjnej w Afganistanie.
 
W latach 2015-2018 st. chor. szt. Piotr Smuga pełnił służbę na stanowisku Podoficera Specjalisty G7 w Eurokorpusie Strasbourg (Francja). W 2018 roku objął obowiązki na stanowisku Starszego Podoficera Dowództwa w 2. Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W styczniu 2021 roku Rozkazem Szefa Sztabu Generalnego został wyznaczony na stanowisko Starszego Podoficera Dowództwa w Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwie Komponentu Powietrznego.
 
1 kwietnia 2021 roku st. chor. szt. Piotr Smuga objął obowiązki na stanowisku Starszego Podoficera Dowództwa w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.
 
St. chor. szt. Piotr Smuga jest odznaczony srebrnym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, srebrnym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Gwiazdą Iraku (dwukrotnie), Gwiazdą Afganistanu (dwukrotnie), NATO Non Article V Medal, NCO Professional Development.
 
St. chor. szt. Piotr Smuga jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jego pasją jest nurkowanie.