PKW UNIFIL

Powrót Wojska Polskiego na misję pokojową ONZ w Libanie.
 
Mandat UNIFIL bazuje na Rezolucji ONZ Nr 1701 z dnia 11.08.2006 r. i określa liczbę personelu maksymalnie do 15 000 żołnierzy oraz Rezolucji RB ONZ Nr 425 i 426 z dnia 19.03.1978 r.
 
Obszar odpowiedzialności UNIFIL wynika z Rezolucji ONZ Nr 1701 i obejmuje obszar od „blue line” (południowa granica strefy ok.120 km) do rzeki Litani (północna granica strefy) oraz wody terytorialne Libanu.
 
Od listopada 2019 r. rozpoczął działalność Polski Kontyngent Wojskowy w Tymczasowych Siłach ONZ w Libanie UNIFIL. Większość polskiej kontrybucji - w tym stanowiąca zasadniczy element operacyjny kpzmot - włączona została do struktur batalionu irlandzkiego - 115 bn, który tworzy IRISHPOLBATT w Sektorze Zachodnim. Rejon, w którym PKW wykonuje swoje zadania, to południowo-wschodnia część Sektora Zachodniego (granica Libanu z Izraelem).
 
Powrót SZ RP do misji ONZ jest założony na okres kilkuletni, a więc SZ RP będą przygotowywać oraz wystawiać kolejne zmiany PKW. Decyzja o ewentualnym wycofaniu PKW z misji ONZ będzie uzależniona od rozwoju i poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie i Libanie, a także podjęta na szczeblach polityczno-wojskowych.
 
Głównymi zadaniami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie jest ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. „blue line” oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z  Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 
Kontyngent liczy do 250 żołnierzy. W Libanie Polacy współpracują z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi. Obecna zmiana PKW UNIFIL jest czwartą, formowaną przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, której trzon stanowią żołnierze choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej.
 
IV zmianą PKW UNIFIL dowodzi ppłk Radosław Lewandowski.