PKW UNIFIL

Powrót Wojska Polskiego na misję pokojową ONZ w Libanie.
 
Mandat UNIFIL bazuje na Rezolucji ONZ Nr 1701 z dnia 11.08.2006 r. i określa liczbę personelu maksymalnie do 15 000 żołnierzy oraz Rezolucji RB ONZ Nr 425 i 426 z dnia 19.03.1978 r.
 
Obszar odpowiedzialności UNIFIL wynika z Rezolucji ONZ Nr 1701 i obejmuje obszar od „blue line” (południowa granica strefy ok.120 km) do rzeki Litani (północna granica strefy) oraz wody terytorialne Libanu.
 
Od listopada 2019 r. rozpoczął działalność Polski Kontyngent Wojskowy w Tymczasowych Siłach ONZ w Libanie UNIFIL. Większość polskiej kontrybucji - w tym stanowiąca zasadniczy element operacyjny kpzmot - włączona została do struktur batalionu irlandzkiego - 115 bn, który tworzy IRISHPOLBATT w Sektorze Zachodnim. Rejon, w którym PKW wykonuje swoje zadania, to południowo-wschodnia część Sektora Zachodniego (granica Libanu z Izraelem).
 
Powrót SZ RP do misji ONZ jest założony na okres kilkuletni, a więc SZ RP będą przygotowywać oraz wystawiać kolejne zmiany PKW. Decyzja o ewentualnym wycofaniu PKW z misji ONZ będzie uzależniona od rozwoju i poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie i Libanie, a także podjęta na szczeblach polityczno-wojskowych.
 
Głównymi zadaniami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie jest ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. „blue line” oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z  Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 
Kontyngent liczy do 250 żołnierzy. W Libanie Polacy współpracują z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi. Obecna zmiana PKW UNIFIL jest czwartą, formowaną przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, której trzon stanowią żołnierze choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej.
 
Obecnie V zmianą PKW UNIFIL dowodzi ppłk Tomasz Kłonowski.