PKW ORLIK 9

Misja Baltic Air Policing (BAP) w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich jest prowadzona w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze od 2004 roku.

 

Od 31 grudniu 2019 roku na straży bałtyckiego nieba stawiła się kolejna zmiana PKW Orlik 9. Po raz pierwszy natowską misję BAP wystawia 32 Baza Lotnictwa Taktycznego - w sile 4 myśliwców F-16 z 32 BLT w Łasku wraz z pilotami, obsługą techniczną i personelem zabezpieczającym.

 

W bazie lotniczej w Ämari w Estonii stacjonuje niemal 150 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, polscy piloci przez najbliższe cztery miesiące będą strzec powietrznych granic nad Litwą, Łotwą i Estonią. Do 30 kwietnia 2020 roku lotnicy będą pełnić całodobowe dyżury bojowe.

 

Do ich głównych zadań personelu PKW Orlik 9, należy patrolowanie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, które nie mają własnego lotnictwa bojowego.

 

Żołnierze mają wykonywać zadania w ramach pełnienia dyżuru bojowego w zintegrowanym systemie obrony powietrznej NATO identyfikując, w razie konieczności poruszające się w przestrzeni powietrznej samoloty.