Główna Konferencja Planistyczna

W dniach 8-10 października 2019 roku, w obiektach zegrzyńskiego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, odbyła się Główna Konferencja Planistyczna do ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda-20.

 

Ćwiczenie Anakonda-20 stanowić będzie najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego w 2020 roku. Ukierunkowane jest ono na budowanie narodowych i sojuszniczych zdolności obronnych przy silnym międzynarodowym współudziale i zaangażowaniu.

Anakonda-20 angażować będzie państwa NATO, jak również partnerów spoza sojuszu, których celem jest budowanie zdolności operacyjnych zapewniających właściwy poziom bezpieczeństwa w regionie.

Jak powiedział Szef Zarządu Szkolenia w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych: - Konferencja miała na celu zbudowanie wspólnego scenariusza, doprecyzowanie zdolności przewidzianych do sprawdzenia w trakcie ćwiczenia, jak również określenie roli poszczególnych dowództw Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej i państw partycypujących we wspólnej operacji obronnej – podsumowując Główną Konferencję Planistyczną do ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda-20 dodał również – Założone cele konferencji zostały osiągnięte, co bezpośrednio przełoży się na dalszy proces przygotowania ćwiczenia, jak również sił i środków przewidzianych do udziału w przyszłorocznej edycji manewrów Anakonda-20.

Tekst i zdjęcia: mjr Adriana Wołyńska