Wizyta w PKW Łotwa

17 zdjęć w galerii
We wtorek 21 czerwca 2022roku, w bazie wojskowej w Ādaži na Łotwie, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski spotkali się z żołnierzami służącymi w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej.
Polska swoją obecnością na Łotwie potwierdza sojuszniczą solidarność i determinację w budowaniu wspólnego potencjału obrony i odstraszania. 

Podczas uroczystego apelu w PKW Łotwa Prezydent RP wręczył zasłużonym żołnierzom odznaczenia państwowe.


- Każdy, kto zobaczył Irpień, Borodziankę, Buczę, Mariupol i inne miejsca na Ukrainie, wie doskonale, po co dzisiaj na wschodniej flance NATO są wojska sojusznicze i dlaczego nasi żołnierze pełnią służbę także w innych krajach. Po to, by nigdy na tych terenach nie zdarzyło się nic takiego, co dzieje się na Ukrainie. By nikt na nas nie napadł. - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda, dziękując polskim żołnierzom za pełnioną służbę.

Odznaczenia żołnierzom PKW Łotwa wręczył także Minister Mariusz Błaszczak. 

- Spotykamy się z żołnierzami, którzy służą tu na Łotwie, ale służą za wolność również naszej Ojczyny – Polski. Dlatego, że obecność wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance jest niezwykle ważna w kontekście wojny, jaka toczy się na Ukrainie. Rosja napadła na Ukrainę. Kreml postanowił pogwałcić wszelkie zasady prawa międzynarodowego. Postanowił odtworzyć imperium zła. Dziś odżywa na Kremlu ta wola opresji, wola ataku i podporządkowania sobie innych narodów wbrew ich woli. Stanowczo się temu sprzeciwiamy i zrobimy wszystko, żeby imperium zła nie odżyło. Dlatego wspieramy Ukrainę. - mówił minister.
 
Minister podziękował wszystkim żołnierzom kontyngentu za dotychczasową służbę. Zwracając się do polskich żołnierzy, powiedział: Dziękuję wam za waszą codzienną służbę i życzę wszystkiego dobrego. Chcę, żebyśmy mogli w Polsce spotkać się i wspólnie wzmacniać polskie siły zbrojne w imię wolności i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.

Podczas wizyty na Łotwie, Polska delegacja zapaliła znicz i złożyła kwiaty przed pomnikiem „Vienotiba Speks”, który upamiętnia żołnierzy poległych w czasie służby.
 
***
 
Polska, jako jedyne państwo-gospodarz natowskiej wzmocnionej wysuniętej obecności, ma również status państwa kontrybuującego do sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence – eFP). Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie (pododdział pancerny ) to część rozlokowanej na mocy decyzji szczytu NATO w Warszawie wielonarodowej batalionowej grupy bojowej Sojuszu pod kanadyjskim dowództwem.

Cała grupa bojowa NATO liczy ponad 1000 żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

Obecna, X zmiana PKW Łotwa liczy ok. 200 żołnierzy i pracowników wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem. Trzon X  zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie tworzą żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Zmianą PKW w Republice Łotewskiej dowodzi mjr Wojciech Tuchalski.  
Tekst (źródło): KPRP, MON
Zdjęcia: Marek Borawski/KPRP, Maciej Nędzyński/MON