Przekazanie dowodzenia w PKW IRINI

26 zdjęć w galerii
W niedzielę, 1 sierpnia 2021 r., w bazie NATO Sigonella na Sycylii, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia w Polskim Kontyngencie Wojskowym Irini.
Z okazji upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uroczystość rozpoczęto minutą ciszy.
 
Kmdr ppor. pil. Mirosław Jaros przekazał obowiązki kmdr. por. Marcinowi Rzońcy m.in. w obecności: Pani Ambasador Polski w Republice Włoskiej i San Marino Anny Marii Anders, Attaché Obrony płk. Krzysztofa Czarnieckiego oraz dowódcy operacji EUNAVFORMED Irini kadm. Fabio Agostini.
 
Pani Ambasador Maria Anna Anders w swoim przemówieniu podziękowała za zaproszenie na uroczystość oraz życzyła zdającej i obejmującej zmianie wszystkiego najlepszego: „Panie Admirale, oficerowie, szanowni goście, drodzy przyjaciele. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wielka przyjemność być tutaj dzisiaj razem z Wami. Ostatnim razem, kiedy Was odwiedziłam, a jestem tu po raz trzeci, miałam okazję zapoznać się z tym co się tutaj dzieje, czym się zajmujecie i mam ogromy szacunek dla pracy, którą wykonujecie. Odgrywacie ogromną rolę jeżeli chodzi o pokój w rejonie morza śródziemnego. Grupie, która wraca do Polski, dziękuję za przyjaźń i mam nadzieję, że zobaczymy się w kraju. Życzę Wam wszystkiego dobrego, a dla tych, którzy tutaj zostają cieszę się na kolejne spotkanie. Możecie zawsze liczyć na moje wsparcie jako córki gen. Andersa, jak i również jako Ambasador RP w Republice Włoskiej”.
 
Zdający obowiązki III zmiany PKW Irini kmdr ppor. Mirosław Jaros podziękował za współpracę i pomoc podczas realizowania zadań postawionych III zmianie oraz życzył swoim podwładnym szczęśliwego powrotu do domu: „Po ponad 6-miesięcznym intensywnym wykonywaniu zadań udajecie się na zasłużony odpoczynek, spędźcie czas z najbliższymi. Proszę byście podziękowali im za poświęcenie jakiego doświadczyli w czasie rozłąki. Wracajcie wypoczęci do pracy, bo Wasze wyszkolenie, Wasza służba są również potrzebne w Ojczyźnie (…). Z tego miejsca chciałbym podziękować pani Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej, Attaché Obrony oraz całej Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej za wsparcie i pomoc w naszej działalności we Włoszech. Specjalne podziękowania kieruję do Admirała Fabio Agostini za koordynację i wysiłek jaki włożył w stworzenie owocnej kooperacji pomiędzy żołnierzami UE. To był wielki honor dla mnie oraz moich ludzi służyć razem z Wami pod flagą UE. Dziękuję Admirale.(…). Chciałbym również podziękować pułkownikowi Hawardowi Lee Rivera za gościnność, wparcie i pomoc przy wypełnianiu postawionych zadań. Dzięki Wam czuliśmy się tutaj prawie jak w domu. (…)”.
 
Natomiast dowódca IV zmiany PKW Irini kmdr por. Marcin Rzońca podkreślił: „To dla mnie wielki honor przyjąć obowiązki  dowódcy czwartej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irini, ale również wielkie wyzwanie, jak i odpowiedzialność. Dziękuję za Wasze zaufanie i zapewniam, że wykonamy wszystkie planowane zadania. Jestem dumy, że mogę działać w imieniu Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej i kreować dobry wizerunek polskiego żołnierza, jako godnego partnera i odpowiedzialnego sprzymierzeńca. Nie mógłbym zapomnieć o gospodarzach w wielonarodowej bazie lotniczej, przez których zostaliśmy ciepło przyjęci i cieszę się, że mamy możliwość pracować razem nad wspólnymi celami. (…)”.
 
Starszy Podoficer Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbojnych wręczył pani Ambasador miniaturę sztandaru Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

***
W dniu 2 lipca 2021 roku, zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 10 ustawy z dnia 19 lutego 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1351), na wniosek Ministra Obrony Narodowej, wręczono Sztandar Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego, ufundowany przez Wojewodę Mazowieckiego.
 
 
Zdjęcia: ppor. Bartłomiej Józefiak / por. Joanna Dąbrowska