Polskie F-16 gotowe do misji NATO nad Islandią

14 zdjęć w galerii
Zespół kontrolny z Combined Air Operations Centre w Ueden (CAOC) pozytywnie certyfikował Polski Kontyngent Wojskowy w Islandii.
Personel jest gotowy do prowadzenia NATO Air Policing na dalekiej północy.

Zespół certyfikujący CAOC Uedem poddał polski personel rygorystycznym ćwiczeniom, potwierdzając, że posiadają wszystkie niezbędne procedury, aby reagować w rzeczywistych sytuacjach oraz bezpiecznie i efektywnie wykonywać zadania  w islandzkiej przestrzeni powietrznej.

„Naszym obowiązkiem jest tutaj ochrona przestrzeni powietrznej naszego sojusznika. Zadania jakie będziemy tu wykonywać, są podobne do tych, które wykonujmy podczas dyżurów bojowych pełnionych w kraju wspólnie z naszymi sojusznikami” - powiedział dowódca PKW Islandia ppłk Michał Kras. „Będziemy pomagać  statkom powietrznym, które potrzebują naszego wsparcia i w razie potrzeby  będziemy reagować na działania tych, którzy lecą blisko lub zagrażają islandzkiej przestrzeni powietrznej. Jesteśmy gotowi do działania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu” - dodał.

Biorąc pod uwagę wyjątkowe położenie geograficzne Islandii, członkowie Sojuszu, we współpracy z władzami Islandii, uzgodnili, że odpowiednią reakcją jest okresowa obecność komponentów lotniczych NATO w bazie Keflavik, aby utrzymać bezpieczeństwo i ochronę islandzkiej przestrzeni powietrznej.

Tekst: kpt. Michał Kolad