,,IRON SPEAR’’

19 zdjęć w galerii
W dniach 9-12.05.2022 r., na terenie poligonu Adazi, żołnierze X zmiany PKW Łotwa wzięli udział w ćwiczeniu „IRON SPEAR”, w ramach którego zorganizowano międzynarodowe zawody załóg czołgów i bojowych wozów piechoty.
Celem zawodów było wyłonienie najlepszej załogi czołgu oraz wozu bojowego spośród reprezentacji grup bojowych z: Litwy, Łotwy i Estonii. Żołnierze mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w prowadzeniu ognia podczas międzynarodowej rywalizacji. W trakcie ćwiczenia żołnierze PKW Łotwa doskonalili się również w przeprawie przez rzekę Gauja wraz z sojusznikami.

Ćwiczenie „IRON SPEAR” było podzielone na 3 etapy. Pierwszym był statyczny pokaz sprzętu, gdzie żołnierze mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem, na którym codziennie ćwiczą żołnierze różnych grup bojowych. W kolejnym etapie załogi miały za zadanie pokonać w jak najkrótszym czasie pętlę taktyczną, podczas której wykonywały zadania ogniowe w miejscu oraz w ruchu. Ostatnim etapem był pokaz siły ognia wszystkich wozów bojowych w dzień oraz w nocy. Ćwiczenie zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród dla żołnierzy.
 
 
Tekst: kpt. Marcin Pacewicz
Zdjęcia: st.chor.szt. Krzysztof Surowiec