„Dancon March” W IRAKU

6 zdjęć w galerii
W niedzielę, 3 października 2021 r., w bazie Al – Asad, gdzie stacjonują żołnierze X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, odbyła się kolejna edycja prestiżowego marszobiegu „Dancon March”.
Marsz ten, to wydarzenie cykliczne organizowane przez duńskie siły zbrojne, sięgające początkami lat 70-tych XX wieku, kiedy Królewska Armia Duńska została rozmieszczona na Cyprze. Organizator marszu, duński kontyngent, zaprosił do udziału wojska sprzymierzone. W rywalizacji na dystansie 25 km, z plecakiem o wadze 11 kg, oprócz polskich żołnierzy udział wzięli również żołnierze norwescy, amerykańscy, niemieccy, hiszpańscy i kanadyjscy. Na starcie łącznie stanęło 185 zawodników z wojsk koalicyjnych, w tym 57 polskich żołnierzy.

Zwycięzcą marszobiegu okazał się żołnierz Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który pokonał dystans 25 km w zróżnicowanym terenie w czasie 1 godzin 52 minut. Jak do tej pory, jest to najlepszy czas uzyskany w historii tego biegu na trasie wyznaczonej w bazie Al – Asad.

Pomimo wysokiej temperatury oraz wielu przeszkód w czasie marszu, wszyscy polscy uczestnicy pokonali zaplanowane 25 km, a za swój udział zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i certyfikatami.
 

Tekst i zdjęcia kpt. Wojciech Zieliński