Ćwiczenie pk. „Baltic Warrior”

10 zdjęć w galerii
W piątek, 11 czerwca 2021 r., żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej uczestniczyli w ćwiczeniu pk. „Baltic Warrior” organizowanym przez eFP BG Latvia.
Jest to organizowany cyklicznie marszobieg mający na celu umożliwienie członkom eFP przetestowania swojej odporności fizycznej i psychicznej w duchu przyjaznej rywalizacji. Jest to też doskonała okazja do integracji pomiędzy żołnierzami pochodzącymi z różnych krajów.

Na starcie „Baltic Warrior” stanęło ponad 250 drużyn z kilkunastu państw. Polacy mieli okazję zmierzyć się z sojusznikami z: Wielkiej Brytanii, Łotwy, Słowacji, Włoch, Hiszpanii, Albanii, Niemiec, Czech, Kanady, Słowenii, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz Francji. Ćwiczenie to składało się z: 22 km marszu z plecakiem o wadze 15 kg; 2 km marszu z  kajakiem o wadze ok. 35 kg oraz 11 km spływu rzeką „Gauja”.

Nagrody zostały wręczone dla 3 najlepszych drużyn męskich, żeńskich i mieszanych, a także dla kraju z najlepszym średnim czasem. Uroczystego wręczenia wyróżnień dokonał dowódca eFP BG Latvia Lt Col Enno Kerckhoff.

W zawodach wzięło udział 19 drużyn z Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Po niezwykle zaciętej rywalizacji dwa pierwsze miejsca podium przypadły drużynom łotewskim. Na trzecim miejscu stanęli żołnierze z kompanii czołgów 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że czołgiści zajęli pierwsze miejsce wśród żołnierzy reprezentujących wszystkie batalionowe Grupy Bojowe. Na mecie polskich żołnierzy witał dowódca VIII zm. PKW Łotwa mjr Tomasz Dadura.


Tekst: ppor. Jakub Karwowski
Zdjęcia: st. chor. szt. Krzysztof Łukaszewicz