Bez wysiłku nie ma zwycięstwa

8 zdjęć w galerii
We wtorek, 23 listopada 2021 r., żołnierze IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego  Rumunia oraz sojusznicy z Rumunii i Portugalii wzięli udział w wojskowych zawodach sportowych zorganizowanych przez Portugalski Kontyngent Wojskowy.
Zawody pod nazwą „Murph Challenge ROU21” odbyły się w Caracal i składały się z biegu na dystansie jednej mili (1600 m), 100 podciągnięć na drążku, 200 pompek i 300 przysiadów. Całość kończył ponowny bieg na dystansie 1,6 km.

Zawody zorganizowane zostały dla uczczenia pamięci bohatera dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w 2005 roku w Afganistanie, kiedy to w czasie realizacji operacji pk. „Red Wings” amerykańscy żołnierze otoczeni zostali przez znacznie większe siły wroga. Sytuacja była dramatyczna, gdy nagle jeden z żołnierzy, którym był Michael Murphy, zdecydował się wydostać z oblężenia, by powiadomić  dowództwo oraz sprowadzić wsparcie dla swoich kolegów. Jego zadanie zakończyło się powodzeniem, jednak on sam zginął. W ten sposób nazwisko Murphy przeszło do historii.

Zestaw ćwiczeń, który był przedmiotem rywalizacji zawodników, był także ulubioną formą treningu poległego Michaela Murphy’ego. W ten sposób uczestnicy zawodów mogli choć w niewielkim stopniu poczuć się jak bohaterski żołnierz i złożyć mu hołd.

Największą sprawnością wśród zawodników, przekładającą się na końcowy wynik, wykazali się żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia – całe podium należało właśnie do nich.


Tekst: por. Jarosław Kruszyłowicz
Zdjęcia:  sierż. Jarosław Jasiczek