None

Pomoc humanitarna w Libanie

3 zdjęć w galerii
Żołnierze z Polskiego Zespołu Engagement Team oraz CIMIC realizują zadania mandatowe z Irlandzkim zespołem CIMIC.
W tym tygodniu wspólnie przekazali do kolejnych miejscowości w rejonie odpowiedzialności PKW UNIFIL artykuły medyczne do przeciwdziałania zakażeniom COVID-19.

- „Uczestniczymy w spotkaniach z przedstawicielami władzy publicznej i rozmawiamy nie tylko o bieżących problemach w regionie, ale również o potrzebach ludności cywilnej. Niestety potrzebujących wsparcia jest bardzo dużo. Przekazaliśmy maski medyczne, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji. To aktualnie artykuły pierwszej potrzeby. Ludzi nie stać na ich zakup, ponieważ kryzys gospodarczy odbija swe piętno na najuboższych.” - powiedział kpt. Piotr Dziułka Szef Engagement Team.

W dniu 31 marca 2021 roku, odbyło się spotkanie z Dyrektorem Publicznego Szpitala w Bint Jubayl, w którym wziął udział Szef S9 wraz z Dowódcą Sektora West w Shama gen. bryg. Davidem Scalabrinem.  

Polski Kontyngent Wojskowy UNIFL przekazał do publicznego szpitala w Bint Jubayl płyny do dezynfekcji, natomiast Dowódca Sektora West przekazał dodatkowo maski medyczne i rękawiczki. Wsparcie tej placówki medycznej jest kluczowe, ponieważ publiczny szpital w Bint Jubayl jest jedynym szpitalem w rejonie odpowiedzialnośći PKW UNIFIL. – „Minęło zaledwie 18 miesięcy od masowych protestów przeciwko libańskiej klasie politycznej, które doprowadziły do upadku jednego rządu, a prawie osiem miesięcy odkąd potężna eksplozja zniszczyła port i obaliła jego następcę. Od tego czasu waluta straciła 90 procent swojej wartości, inflacja doprowadziła ponad połowę populacji poniżej granicy ubóstwa, kraj nie spłacał swoich długów a banki prawie odcięły klientów od ich depozytów dolarowych. Zatem finansowanie publicznych placówek medycznych jest ograniczone, dlatego ich wsparcie jest niezwykle istotne.” - powiedział Szef S9.
 
Tekst i zdjęcia: por. Elżbieta Daszko