None

Wizyta w PKW EUFOR

17 zdjęć w galerii
W środę i czwartek, 17 i 18 lutego br, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski, odwiedził żołnierzy pełniących służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym (PKW), w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie (EUFOR).
Wizyta Dowódcy Operacyjnego zbiegła się z pobytem w kontyngencie Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Rajmunda T. Andrzejczaka. Oficjalnego powitania gości w porcie lotniczym w Sarajewie dokonał Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie Jarosław Lindenberg wraz z Attaché Obrony płk. Zbigniewem Tomalakiem oraz Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego ppłk. Tomaszem Kocikowskim.

W trakcie pierwszej części wizyty dowódca kontyngentu przedstawił meldunek o sytuacji w Bośni i Hercegowinie, a następnie Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali pamiątkowego wpisu w Księdze Pamiątkowej PKW EUFOR.

Drugą częścią wizyty było spotkanie, w którym udział wzięli dowódcy: EUFOR – MG Alexander  Platzer, NATO HEADQUARTERS Sarajewo – BG Eric Folkestad oraz Chief of The Joint Staff AF B & H – LG Senad Mašović.

Kolejnym elementem wizyty był uroczysty apel, który odbył się w bazie Butmir w Sarajewie. Uczestniczyli w nim żołnierze PKW oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi żołnierze Kwatery Głównej EUFOR. W trakcie uroczystości Szef Sztabu Generalnego wręczył pamiątkowe medale, a także inne wyróżnienia, żołnierzom: Polskiego Kontyngentu Wojskowego, jak również Kwatery EUFOR.

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund T. Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski podziękowali żołnierzom za ich działalność na Bałkanach. Podkreślili, jak ważne, dla bezpieczeństwa regionu oraz kraju, jest to zadanie, tym bardziej trudne w realizacji w dobie obecnej pandemii COVID-19.

W drugim dniu wizyty Szef Sztabu Generalnego oraz Dowódca Operacyjny udali się do miejscowości Doboj, gdzie odbyły się kolejno: wizyta w Logistic Command Doboj – spotkanie, w którym wziął również udział Dowódca Support Command Commander – MG Mirko Stojicić, a także wizyta w POL LOT HOUSE i spotkanie z żołnierzami PKW realizującymi zadania w m. Doboj.

Ostatnim punktem pobytu był wspólny posiłek z żołnierzami PKW i pracownikami Resortu Obrony Narodowej, któremu towarzyszyły spontaniczne rozmowy w przyjaznej atmosferze. Na koniec wizyty, Szef Sztabu Generalnego oraz Dowódca Operacyjny życzyli  wszystkim żołnierzom przede wszystkim zdrowia, w tym trudnym czasie i terminowego powrotu do rodzin i bliskich.
 
Wszystkie wizyty odbyły się z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych i obostrzeń.
 
Tekst: por. Paulina Ciesielska, PKW EUFOR
Zdjęcia: sierż. Piotr Gubernat, Zespół Reporterski DO RSZ