Ramię w ramię

3 zdjęć w galerii
W okresie Świąt Bożego Narodzenia, wśród żołnierzy 4 plutonu, pełniącego zadania mandatowe w bazie HKIA w Kabulu w ramach XII zmiany misji Resolute Support Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, narodził się pomysł pomocy i wsparcia dla polskich żołnierzy weteranów w Polsce.
Dowódca plutonu ppor. Zofia Wiszniewska wystawiła polską flagę, która powiewała na bazie HKIA, na aukcję prowadzoną przez fundację "Pomoc dla Weterana".

Flaga została zlicytowana przez australijskiego żołnierza mjr. Alistaira Soona, który dla służących w bazie HKIA, polskich żołnierzy był wsparciem i służył pomocą w zakresie pomocy medycznej. Pan major w czasie, gdy trwała licytacja, wylatywał akurat do Australii. W obawie przed brakiem Internetu w samolocie, przelicytował sam siebie, żeby mieć pewność, że już nikt więcej tego nie zrobi. Chciał mieć tę pewność z dwóch powodów: po pierwsze, chciał wesprzeć finansowo szczytny cel pomocy polskim weteranom, który to, po poznaniu polskich żołnierzy stał mu się bardzo bliski. Po drugie, chciał mieć pewność, że flaga zostanie z plutonem i prosił, żeby żołnierze zabrali ją ze sobą do Polski. Major Soon powiedział: „Flaga jest polska i powinna dalej tworzyć swoją historię w Polsce. Niech wisi w Polsce w miejscu dla Was ważnym i przypomina ludziom że była w Afganistanie. Niech niesie ze sobą przesłanie, że trzeba sobie wzajemnie pomagać, a szczególnie tym żołnierzom i ich rodzinom, którzy tu zostali ranni lub oddali życie”.

O całym zdarzeniu zostali powiadomieni przedstawiciele Fundacji "Pomoc dla Weterana", których poruszyła ta historia: zaangażowanie żołnierzy, a także postawa ofiarodawcy. 
 
Mjr Alistair Soon, to żołnierz Australijskich Sił Powietrznych. W bazie HKIA służbę pełnił jako dentysta. Dla polskich żołnierzy był zawsze pomocny w wielu sprawach związanych z opieką medyczną, zwłaszcza w czasie pandemii. 
 
 
 
Tekst i zdjęcia: mjr Paweł Kierach